مقاوم سازی ساختمان

7 روش تست شده برای مقاوم سازی ساختمان های فولادی و بتنی

امروزه به دلیل نیاز گسترده عموم مردم به مسکن، ضرورت استفاده از روش ها و مصالح جدید و مقاوم سازی ساختمان های بتنی و فولادی را بیش از بیش اهمیت زیادی پیدا کرده است، به همین دلیل در این مقاله قصد داریم به سوالاتی همچون هدف از بهسازی و مقاوم سازی ساختمان و 7 روش تضمینی برای مقاوم سازی ساختمان صحبت کنیم، پس با پارسیک همراه باشید.

هدف از به سازی و مقاوم سازی ساختمان های فولادی و بتنی چیست؟

به صورت کلی مقاوم سازی به مجموعه ای از تهدیدات و خطراتی گفته می شود که سازه بتنی و فولادی قبل از مقاوم سازی توانایی تحمل آن خطرات را نداشته، به همین دلیل امروزه بسیاری از شرکت ها برای مقاوم سازی سازه های بتنی در کشور فعالیت می کنند، هدف از مقاوم سازی ساختمان ها بتنی و فولادی افزایش تحمل بار ساختمان، لرزش ناشی از زلزله و بهبود عملکرد اجزای سازه می باشد.

7 روش تست شده برای مقاوم سازی ساختمان

بعضی از ساختمان ها در حین اجرا خطاهای اجرایی مانند اجرای نامناسب بتن ریزی، عدم دقت در قرار گیری دقیق میلگرد در اجرای سازه های بتنی و عدم جوشکاری نامناسب و غیر قابل قبول در سازه های فولادی، باعث بروز ضعف سازه ای در آن ها شده است، مقاوم سازی ساختمان در روش های مختلفی اجرا می شود که در ادامه با 7 نوع آن آشنا می شوید.

 • مقاوم سازی تیرها
 • مقاوم سازی دیوار ها
 • مقاوم سازی ستون ها

روش های مقاوم سازی تیر ها

مقاوم سازی تیرها به روش ژاکت بتنی

مقاوم سازی به روش ژاکت های بتنی یکی از مرسوم ترین راهکار ها برای افزایش ظرفیت باربری تیرهای فولادی و بتنی می باشد، در این روش تیرهایی که دارای ضعف و یا آسیب دیدگی هستند، آرماتور بندی و بتن ریزی می کنند، در مواقعی که ژاکت بتنی ضخامت کم تری داشته باشد، می توان برای افزایش ضخامت از شاتکریت های بتنی جهت اجرای بتن استفاده کرد.

مقاوم سازی تیر ها به وسیله ورق های فولادی

روش دومی که می توان برای مقاوم سازی تیر ها استفاده کرد استفاده از ورقه های فولادی است، در این روش ورق های فولادی به ضخامت حداکثر 3 سانتی متر با استفاده از چسب مخصوص به تیر بتنی چسبانده می شود و تیر های بتنی را مقاوم سازی می کند.

روش های مقاوم سازی دیوار ها

مقاوم سازی دیوار با شاتکریت بتنی دیوار

یکی از روش هایی که برای مقاوم سازی دیوار استفاده می شودف شاتکریت بتنی و مسلح نمودن دیوار های بتنی یا بنایی می باشد که استفاده از آن باعث افزایش مقاومت ساختمان می شود، در این روش ابتدا یک شبکه میلگر به صورت صحیح بر روی دیوار قرار میگیرد و به وسیله دستگاه شاتکریت بتن پاشی بر روی دیوار صورت میگیرد.

این پوشش بتنی مقاومت و شکل پذیری درون و برون صفحه را افزایش می دهد و مانند بتن مسلح باعث بهبود ساختمان در برابر زلزله می شود.

مقاوم سازی دیوار به وسیله چسب بتن

یکی از افزودنی های پر اهمیت صنعت بتن، چسب بتن است این نوع چسب برای ترمیم بافت های قدیمی بتن، افزایش مقاومت بتن، خواص شیمیایی و مکانیکی و… استفاده می شود، چسب بتن به 2 دسته کلی چسب بتن اپوکسی و لاتکس تقسیم می شوند که در ادامه با آنها آشنا می شویم.

کاربرد های چسب بتن

یکی از مهم ترین کاربرد های چسب بتن افزایش میزان چسبندگی بتن قدیمی به بتن تازه در پروژه های تعمیراتی است که باعث افزایش چسبندگی بتن به سطح قدیمی به سطح جدید می شود، از دیگر موارد کاربرد های چسب بتن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آب بندی و عایق بندی بتن
 • افزایش چسبندگی بتن
 • ترمیم بتن فرسوده
 • جلوگیری از ایجاد ترک در بتن
 • قابلیت اتصال میلگرد به بتن
 • افزایش مقاومت مکانیکی بتن
 • مقاوم در برابر آب، مواد شیمیایی و ساییدگی بتن

مقاوم سازی دیوار با کامپوزیت های FRP

مقاوم سازی دیوار با کامپوزیت های FRP

کامپوزیت های FRP مصالحی هستند که از  الیاف شیشه و یا کربن تولید می شود، این نوع کامپوزیت یکی از راهکار های مقاوم سازی دیوار های بتنی ، بنایی غیر مسلح و آجری می باشد.

مزایا استفاده از کامپوزیت های FRP

 • افزایش مقاومت دیوار های برشی و خمشی
 • افزایش ضخامت دیوار
 • وزن کم کامپوزیت های FRP
 • افزایش مقاومتت کل دیوار
 • عایق بندی دیوار
 • کاهش خوردگی دیوار

روش های مقاوم سازی ستون ها

مقاوم سازی ستون ها با ژاکت فولادی

مقاوم سازی ستون ها با ژاکت فولادی

تقویت ستون ها با استفاده از ژاکت های فولادی سبب افزایش مقاومت فشاری، برشی و افزایش شکل پذیری ستون می شود، با این روش مقاوم سازی ستون ها می تواند ظرفیت برشی و محصور شدگی ستون ها را تامین کند و ظرفیت باربر ستون را افزایش دهد.

مقاوم سازی ستون ها با ژاکت های بتنی

ترمیم و مقاوم سازی ستون های فلزی و بتنی با استفاده از ژاکت های بتنی یک راه حل موثر و مفید برای مقاوم سازی ستون های یک ساختمان محسوب می شود، اگر ستون های فلزی و بتنی دارای ضعف باربری و یا نیاز به ترمیم داشته باشند، استفاده از طرح ژاکت بتنی برای مقاوم سازی توصیه می گردد، از مزایا دیگر استفاده از ژاکت بتنی برای مقاوم سازی می توان به افزایش سختی برشی در ستون های فولادی نیز اشاره کرد.

امیدواریم که در این مقاله به سوالات شما در حوزه مقاوم سازی ساختمان پاسخ داده باشیم، شرکت پارسیک یکی از بزرگترین و بهترین مجموعه ها در حوزه تولید عایق های رطوبتی با تکنولوژی آلمان، مفتخر است همکاری گسترده فروش محصولات خود و اعطای نمایندگی در سراسر کشور به افراد واجد الشرایط و دارای تخصص در زمینه فروش سنگ های ساختمانی،کاشی و سرامیک و همکاری با کلیه کیلینیک های ساختمانی و دفاتر دکوراسیون داخلی،کلیه مهندسین عمران معمار و ارگانها و سازمانهای دولتی را داشته باشد. برای همکاری می توانید با ما تماس بگیرید.

وبلاگ مرتبط

ارسال دیدگاهآدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.