راهکار های کاهش رطوبت در خانه

11 روش ساده و کاربری برای رفع نم و رطوبت خانه

نم و رطوبت یکی از مهمترین مشکلات  در هر خانه می باشد، این اتفاق بیشتر برای افرادی به وجود می آید که در مناطق رطوبتی زندگی می کنند که این اتفاق علاوه بر آسیب رسانی دیوار ها و سایل خانه باعث ایجاد آلرژی در افراد می شود، به همین دلیل رفع نم و رطوبت خانه اهمیت ویژه ای دارد، اما در ابتدا باید علت رطوبت را در خانه پیدا کنیم و بعد جهت رفع آن اقدام کنیم. پس با عایق رطوبتی پارسیک همراه باشید.

وجود نم و رطوبت در خانه چه عوارض و تاثیرات منفی خواهد داشت؟

حداکثر میزان رطوبتی در هر خانه 60% می باشد، اما اگر میزان رطوبت خانه بیش از حد مجاز باشد تاثیرات منفی در زندگی ما خواهد داشت و عوارض زیر را به همراه دارد:

 • باعث ایجاد حساسیت در کودکان و بیماری های تنفسی و یا آلرژی در بزرگسالات می شود
 • آسیب دیدن دیوار
 • باعث رشد کپک و انواع قارچ بر روی دیوار و نقاط مرطوب خانه می شود
 • باعث جذب گرد و خاک و ایجاد فضای مناسب برای رشد و تکثیر باکتری ها
 • پوسیده شدن بسیاری از وسایل منزل مانند وسایل چوبی و پارچه ای
 • بود بد
 • افزایش مگس

چگونه وجود نم و رطوبت را درخانه کاهش بدیم

چگونه وجود نم و رطوبت را در خانه تشخیص بدیم؟

رطوبت و نم در خانه نشانه ها و اثرات بسیار زیادی دارد اما ممکن است اون نشانه برای مدت زمان طولانی خودشون نشان ندهند، بنابراین تا قبل از این که کار از کار بگذره باید از وجود رطوبت بالا در خانه آگاه شویم، در ادامه با ما همراه باشید تا با چند روش ساده و سریع برای تشخیص نم و رطوبت آشنا شوید.

 • اگر در حمام و یا سرویس بهداشتی اثری از رشد کپک دیدید به سرعت برای کاهش رطوبت و رفع آن اقدام کنید.
 • اگر بر روی شیشه بخار و یا قطرات آب مشاهده کردید احتمالا رطوبت خانه شما بیش از 60% می باشد.
 • ایجاد لکه آب بر روی دیوار و سقف خانه
 • پوسیده شدن وسایل چوبی
 • از دستگاه های رطوبت سنج استفاده کنید

علت رطوبت و نم خانه و ساختمان چیست؟

علت نم و رطوبت ساختمان علت ها و عوامل مختلفی بستگی دارد که این مشکل باعث عدم آسایق ساکنین یک ساختمان می شود، به صورت کلی علت نم و رطوبت در ساختمان ها به دو نوع کلی عوامل فنی و تاسیساتی و اشتباهات انسانی تقسیم می شوند.

اشتباهات انسانی که در ایجاد نم و رطوبت موثر هستند

شست و شو دیوار و سقف ها

شست و شوی دیوار و سقف ها

بعضی از خانم های خاندار وسواس زیادی بر روی خانه خود دارند و ممکن که هر روز اقدام به شست و شوی دیوار، کف و سقف نمایند که این کار به مرور باعث از بین رفتن عایق دیوار و سقف شده، اما برای جلوگیری از این موضوع چکاری می توانیم انجام دهیم؟ اگر که سعی دارید هر روزه دیوار های خانه خود را تمیز کنید بهتر است با یک دستمال نرم و خیس این کار انجام بدید تا عایق رطوبتی موجود بر روی دیوار از بین نرود.

خشک کردن لباس در محیط داخلی خانه

بعضی خانه ها فضای کافی برای پهن کردن لباس ندارند و مجبور هستند بعد از شست و شو لباس های خود را در محیط داخلی خانه خشک می نمایند، این کار سبب می شود رطوبت حاصل از لباس در منزل بخش شود و باعث بروز نم و رطوبت در دراز مدت شود.

اما اگر مجبور هستید که در فضای داخلی خانه لباس های خود را خشک نمایید سعی کنید موقع پهن کردن لباس پنجره خانه خود را باز بگذارید.

چه عوامل انسانی و فنی در ایجاد نم و رطوبت موثر هستند؟

نشتی و ترکیدگی لوله آب و فاضلاب

نشتی و ترکیدگی لوله آب و فاضلاب

همان طور که می دانید تمامی لوله ها آب و فاضلاب به علت زیبایی ساختمان از داخل دیوار، کف و سقف عبور می کند، با گذشت زمان لوله هایی که از داخل دیوار و سقف عبور کرده اند دچار فرسودگی، شکستگی و ترکیدگی می شود که می تواند به مرور بدون هیچ علامتی رطوبت را به سایر نقاط انتقال دهد.

وجود مشکل در سیستم لوله کشی آب و فاضلاب ساختمان

یکی از عمده مشکلاتی که در ساختمان به وجود می آید عبارتند از:

 • پر شدن سریع چاه فاضلاب
 • نصب نادرست سیفون روشویی، لباسشویی و ظرفشویی
 • عدم شیب نامناسب کف شوره های آشپزخانه، سرویس بهداشتی و حمام
 • نشتی آب گرمکن و پیکیج شوفاژ دیواری و…

که برای برسی و رفع آن شما نمی توانید به تنهایی انجام بدید و نیاز به یک متخصص با تجربه دارید.

عایق بندی پشت بام، دیوار و سقف نادرست

بیشتر ساختمان ها امروزه از ایزوگام برای عایق بندی پشت بام خود استفاده می کنند، ایزوگام به دلیل طول عمر پایین و عدم مقاومت در برابر هوای سرد به راحتی شکسته و نفوذ پذیر می شوند که این کار باعث نفوذ آب و رطوبت به داخل ساختمان می شود.

شیب بندی غیر اصولی پشت بام

ممکن است که سقف خانه شما دچار نم زدگی شده باشد و مطمئن هستید که این نم و رطوبت سقف از فرسودگی و نشتی لوله آب و فاضلاب نیست، در این موقع بهترین کار مراجعه به پشت بام ساختمان می باشد، در بیشتر ساختمان ها به خاطر شیب بندی نادرست آب باران یا برف در قسمتی از پشت بام جمع می شود که این باعث می شود که ایزوگام قسمت آب گرفته از  نفوذ پذیر شود و نم و رطوبت را وارد ساختمان نماید.

بندکشی کاشی و سرامیک سرویس های بهداشتی و حمام

یکی از نکاتی که پیمانکاران به هنگام ساخت ساختمان به آن توجه نمی کنند، عدم بندکشی کاشی ها در سرویس بهداشتی و حمام است، به دلیل اینکه رطوبت در این دو قسمت نسبت به قسمت های دیگر خانه به مراتب بیشتر است به همین دلیل در صورت از بین رفتن درز های بین کاشی و سرامیک رطوبت به اتاق ها کناری آن نفوذ خواهد کرد و موجب نم دیوار می شود.

چگونه نم و رطوبت خانه را از بین ببریم؟

اگر که در مناطق مرطوب مانند مناطق شمالی کشور زندگی می کنید و رطوبت در خانه شما بیش از حد معمول است با ما همراه باشید تا با راهکار های کاهش رطوبت و رفع نم آشنا شوید.

انتقال گیاهان آپارتمانی

گیاهان آپارتمان میزان رطوبت را در خانه افزایش می دهند و موجب افزایش رطوبت و نم زدگی دیوار ها و سقف می شود، بنابراین بهتر است این گیاهان را به مکانی انتقال دهید که از تهویه مناسبی برخوردار باشد.

خشک نکردن لباس های در محیط خانه

در قسمت علت های نم و رطوبت در خانه گفتیم که یکی از علت های نم و رطوبت منازل می تواند خشک کردن لباس در محیط داخلی منزل باشد که باعث می شود رطوبت لباس در محیط منزل بخش شود و باعث افزایش میزان رطوبت شود، بنابراین اگر میخواهید که میزان رطوبت خانه خود را کاهش دهید از خشک کردن لباس در منزل پرهیز کنید.

از تهویه مناسب برای خارج کردن رطوبت استفاده کنید

از تهویه مناسب برای خارج کردن رطوبت استفاده کنید

تهویه مناسب مهم ترین کاری است که می توانید برای کاهش رطوبت در خانه استفاده کنید به ویژه در اتاق هایی مانند سرویس بهداشتی و حمام که میزان رطوبت در آن ها نسبت به قسمت های دیگر خانه زیاد تر است.

دیوار، کف و سقف خانه خود را عایق بندی کنید

متاسفانه امروزه در بیشتر پروژه های ساختمانی دیوار ها و سقف ساختمان را عایق بندی نمی کنند، اما استفاده از عایق های رطوبتی باعث می شود که در رطوبت و نم دیوار و سقف جلوگیری شود و ساختمان طول عمر بالاتری پیدا می کند، اگر که هنوز دیوار ها و سقف خود را عایق بندی نکرده اید می توانید از عایق های رطوبتی دیوار و سقف پارسیک استفاده کنید.

دیگر راهکار های جدید برای کاهش رطوبت خانه عبارتند از:

 • هنگام پخت و پز از هود و هواکش استفاده کنید
 • پنچره های خود را باز کنید
 • دکوراسیون داخلی خانه خود را طوری بچینید که هوا در خانه شما به راحتی در جریان باشد
 • از دستگاه های رطوبت گیر برای کاهش رطوبت خانه خود استفاده کنید

نکاتی که تا اینجا با آن آشنا شدید بهترین روش ها و راهکار هایی است که علاوه بر اینکه می توانید رطوبت زیاد خانه خود را به خوبی کاهش داده و از نم زدگی دیوار و سقف خانه خود جلوگیری کنید، می توانید در بسیاری از هزینه ها مانند رنگ کردن ساختمان صرفه جویی کنید، امیدواریم که این مقاله به اندازه کافی برایتان مفید بوده باشد، جهت مشاوره رایگان و اطلاع از نزدیک ترین نمایندگی پارسیک در شهر خودتان با ما تماس بگیرید.

09121149857

وبلاگ مرتبط

ارسال دیدگاهآدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.