چگونه از ترک خوردگی و ریزش نما جلوگیری کنیم

چگونه از ترک خوردگی و ریزش نمای ساختمان جلوگیری کنیم؟

نمای ساختمان یکی از بخش های اساسی و مهم در ساختمان سازی است، نمای یک ساختمان تاثییرات زیادی در فرهنگ و بافت شهر دارد و باید متناسب با ساختمان های مجاور آن باشد، در این مقاله قصد داریم تا شما را با 5 نوع مصالح پر کاربرد در ساخت نمای ساختمان آشنا سازیم و یک محصول برای حفاظت از نمای ساختمان خود بهتون معرفی کنیم، پس با عایق رطوبتی پارسیک همراه باشید.

چرا سازگاری نمای ساختمان در فرهنگ یک شهر تاثیر بسیار اهمیتی دارد؟

  • نما ساختمان قسمتی است که در معرض دید عموم قرار دارد و تاثییرات زیادی بر روی جامعه و اجتماع یک شهر می گذارد و نشان دهنده سلیقه اعضای ساختمان می باشد.
  • اگر نمای ساختمان با فرهنگ و اجتماع یک شهر ناهماهنگ باشد باعث می شود جلوه دیگر نما ها را بهم بریزد و جلوه ناخوشایندی به آن بدهد.
  • امروزه طراحی نما ساختمان جزء یکی از اولویت های  مهندسان معمار و پیمانکاران قرار گرفته است.
  • در ساخت نمای ساختمان تنها نباید به زیبایی و جذابیت تکیه کرد و باید برای جلوگیری از نما در طول زمان از عایق های رطوبتی نما استفاده نمود.
  • قبل از طراحی نما ساختمان خودتان باید به درستی برآورد هزینه کنید تا حین اجرای پروژه به مشکل نخورین.
  • محیط ساختمان بر طراحی نما و مصالحی که قرار است در آن استفاده شود اهمیت دارد.
  • علاوه بر آنکه مکان ساختمان به منظور تصمیم گیری برای استفاده از مصالح در آن بایستی اقلیم منطقه ای پروژه در آن هست برسی کنیم تا با نمای ساختمان با ساختمان های مجاور خود متناسب باشد.

5 مصالح پرکاربرد در ساخت نمای ساختمان

5 مصالح پرکاربرد در ساخت نمای ساختمان

نمای ساختمان سبک های متفاوتی دارد و در ساخت نمای یک ساختمان از مصالح گوناگونی مانند فلز، چوب، بتن و… استفاده می شود و هر کدام از آن ها مزیت های خاص خودشون دارند که در ادامه به معرفی هرکدام از آن ها می بردازیم.

نمای کامپوزیتی

ورقه های کامپوزتی ورقه های آلومینیومی هستند که در نما ساختمان های به کار می روند، مزیت استفاده از این نوع ورقه ها وزن کم، قابل شستشو، تنوع رنگی بالا، مقاوم در برابر حرارت و عایق خوبی در برابر رطوبت و صوت می توان اشاره کرد ولی علاوه بر مزایایی که دارد یک عیب دیگری هم دارد اون هم این است که نسبت به نماهای دیگر ساختمانی که در ادامه برسی خواهیم کرد هزینه بیشتری دارد. بر اساس ضوابط اجرایی استفاده از نمای کامپوزیتی آلومینیومی در نمای یک ساختمان حداکثر 20 درصد در سطح کلی نمای ساختمان مشرف به معابر مجاز می باشد.

نمای آجری

نمای آجری دومین نوع از انواع مختلف نما های ساختمانی است، این نوع نما از گذشته تا به امروز طرافداران زیادی داشته و در نوع های مختلفی تولید می شوند، از جمله از آن ها آجر نما نسوز، آجر نما طرح چوب، آجر دکوراسیون داخلی، لعاب دار حصیری و… می باشد.

بک نکته که برای استفاده از نمای آجری باید رعایت شود این است که نمی توانید نمای آجری را رنگ بزنید، این نکته یکی از ضوابت ساختمان سازی است که باید رعایت شود.

نمای سیمانی

نمای سیمانی یکی از پرکاربرد ترین نوع، سریع ترین و مقرون به صرفه ترین نوع نما در ساخت نمای یک ساختمان است، سرعت اجرای این نما بالاست و می توان به آسانی و هزینه کم سطح خارجی ساختمان را ساخت، این نوع نما عایق خوبی در برابر حرارت است و در صورت آتش سوزی از انتشار آن جلوگیری می کند، در ساخت نمای سیمان از دو نوع سیمان سفیدو یا سیمان رنگی استفاده می کنند و شستشوی آن بسیار آسان است.

در کنار مزایای این نوع نما که گفته شد معایبی هم نیز دارد و آن نبود عایق صوتی، جذب گرد و خاک، شکستگی و ترک خوردگی آن در طول زمان می باشد.

 نمای سنگی

نمای سنگی یکی از پر استفاده ترین مصالح در ساخت نمای ساختمانی است زیرا این نوع نما علاوه بر طرح ها و رنگ های متفاوت، جذابیت و زیبایی را به ساختمان می بخشد، اجرای این نوع نما نسبت به نوع های مختلف نما هزینه ی بیشتری دارد که زیبایی حریت آوری را به ساختمان می بخشد.

مزایا استفاده از نمای سنگی

  • طول عمر بالا
  • مقاوم نور خورشید، برف، باران، گرد و غبار
  • استحکام ومقاومت بالا

در کنار مزایای استفاده از نمای سنگی، معایبی هم نیز دارد، این نوع نما نیاز به مراقبت ویژه دارد و در صورت عدم انتخاب سنگ مناسب با دوام و استحکام بالا، نمای سنگ ساختمان در طول زمان بر اثر انقباض و انبساط دچار ترک خورگی خواهد شد.

نمای شیشه ای

اگر می خواهید روزه ها نور خوبی برای فضای داخلی خود داشته باشید پیشنهاد می کنم از نمای شیشه ای استفاده کنید، این نما یکی از پرطرفدارترین نمای ساختمان می باشد که در بیشتر ساختمان های مسکونی، اداری و تجاری به چشم می خورد، این نوع نما به نمای شیشه ای کرتین وال معروف است و نقش به سزایی در تامین نور برای فضای داخلی دارد.

شیشه ای که در این نوع نما استفاده می شود شیشه سکوریت و شیشه رفلکس می باشد که باعث بازتاب نور بهتر و افزایش جذابیت ساختمان شود.

چگونه از خراب شدن نمای ساختمان در طول زمان جلوگیری کنیم؟

چگونه از خراب شدن نمای ساختمان در طول زمان جلوگیری کنیم؟

در طول زمان نمای ساختمان بر اثر شرایط آب و هوایی، انقباض و انبساط باعث ترک خوردگی نما و ریزش بخشی آن می شود، برای جلوگیری از این اتفاق پیشنهاد ما استفاده از عایق رطوبتی نما می باشد.

این نوع عایق از نفوذ رطوبت در شرایط آب و هوایی مختلف جلوگیری می کند و باعث عدم ترک خوردگی و ریزش بخشی از نمای ساختمان می شود. عایق رطوبتی پوششی است که باعث نفوذ نم و رطوبت به ساختمان می شود و از رشد قارچ و کپک جلوگیری می کند، این نوع عایق از انواع مختلفی ساخته شده است که در مقاله عایق رطوبتی به صورت کامل توضیح داده شده. در ویدئو زیر یک نمونه عایق رطوبتی نما توسط عایق رطوبتی پارسیک بر روی نمای یک ساختمان انجام شده، پیشنهاد می کنم حتما ببینید.

 

 

عایق رطوبتی پارسیک بیش از 13 سال تجربه و بیش از 50 پروژه موفق در زمینه عایق های رطوبتی نما، پشت بام و استخر در این مقاله سعی نمود تا شما با با انواع نمای ساختمان، مزایا و معایب آن آشنا سازد، اگر برای عایق بندی نمای ساختمان خود قصد خرید دارد می توان محصول مورد نظر خود را انتخاب و خریداری کنید، بعد از پرداخت آنلاین در هز کجا از ایران باشید همکاران ما محصول کم از 72 ساعت به دست شما می رسانند.

وبلاگ مرتبط

ارسال دیدگاهآدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.