info@parsikco.com

لوگو پارسیک
انواع روش های آب بندی بتن و نحوه اجرای عایق بندی بتن

عایق بتن و آب بندی بتن

عایق رطوبتی پوششی است که برای جلوگیری از نفوذ آب و رطوبت در هر ماده ای از جمله بتن از آن استفاده می شود. بتن در اثر نفوذ آب، رطوبت، گرما و… دچار آسیب دیدگی می شود و به سازه آسیب می رساند.
امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی، روش های متنوعی برای عایق بتن و آب بندی بتن به وجود آمده است که در این مقاله از عایق رطوبتی پارسیک به بررسی روش های آب بندی بتن (concrete waterproofing) و عایق بندی بتن خواهیم پرداخت.

 

آب بندی بتن چیست

آب بندی بتن

بتن ماده یا ترکیبی است که از مواد چسبنده با خاصیت سیمانی تشکیل شده است. بتن از مواد مختلف سیمان مانند گوگرد، پلیمر ها، الیاف ها، پزولان و سولفرها تولید می شود و به همین دلیل بتن انواع مختلفی دارد که هر کدام از آن ها کاربردهای مخصوصی دارند.
بتن یک ماده متخلخل است و به مرور زمان مقدار زیادی آب و مواد شیمیایی را به خود جذب می کند و اگر به آن رسیدگی نشود باعث تخریب بتن خواهد شد، به همین علت با استفاده از روش های آب بندی بتن به نحوی از آسیب دیدگی بتن جلوگیری می کنیم و عمر آن را افزایش می دهیم. اما چگونه؟
برای آبندی بتن روش های مختلفی وجود دارد که که در این مقاله قصد داریم شما را با عایق بندی بتن به وسیله عایق رطوبتی کریستالی و سایر روش‌ها آشنا کنیم.

 

مواد آب بندی بتن

برای عایق بتن و آب بندی بتن باید موادی انتخاب شود که چسبندگی بالا داشته باشد و در برابر آب و اشعه ماورا بنفش خورشید بسیار مقاوم باشد. عایق رطوبتی خوب با ایجاد یک پوشش مقاوم می تواند از آسیب و نشتی بتن جلوگیری کند و آب گریزی بالایی دارد.
با استفاده از عایق بتن، از نفوذ مایعات به سازه جلوگیری می شود. انواع عایق بتن به صورت مایع، پودری و چسبت بتن وجود دارد که در این مقاله با انواع آن ها آشنا می شویم.
آب بندی بتن

1. عایق بتن با پودر آب بندی بتن

واترپروف پودری بتن در مایعات اصلا حل نمی شود و به همین علت از نفوذ مایعات به داخل سازه جلوگیری می کند. برای استفاده از پودر آب بندی بتن کافیست تا پودر را اضافه کنید و به مدت 2 دقیقه با میکسر مخلوط کنید تا کاملا مخلوط شوند.

 

2. آب بندی بتن با عایق بتن مایع

عایق بتن مایع، از ترکیب روان کننده ها و اسیدهای چرب غیر آلی تولید می شود. قیمت عایق رطوبتی مایع مناسب است و می توانید برای جلوگیری از نفوذ آب به بتن از آن استفاده کنید. این عایق در مواردی که در زمان عایق کاری بتن به روان شدن بتن نیاز است، بسیار مورد توجه است.
با استفاده از این محصول میزان آب مصرفی در داخل بتن کاهش می یابد و مانع ایجاد جلبک می شود.

 

3. اب بندی بتن با چسب بتن

از چسب بتن برای افزایش اتصال و چسبندگی ملات های سیمانی استفاده می شود. کاربرد چسب بتن در زمان اتصال بتن جدید با سطوح بتنی قدیمی دو برابر می شود.
ترکیب سیمان با بتن نمی تواند باعث ایجاد ماده چسبناک شود؛ به همین علت زمانی که نیاز است ملات تازه را برروی سطوح بتنی خشک شده بریزیم باید بین آن ها اتصالی قوی ایجاد کنیم که نیاز به عامل چسبنده است که از چسب بتن استفاده می شود.

 

انواع روش های آب بندی بتن

 • آب بندی بر روی سطح خارجی بتن
 • آب بندی بر روی سطح داخلی بتن
 • آب بندی از طریق ذرات بتن

 

آب بندی بتن به وسیله عایق رطوبتی کریستالی

همان طور که گفته شد بتن متخلخل است و مویرگ های موجود در آن همانند یک تونل است که باعث نفوذ آب و مواد شیمیایی به داخل آن می شود؛ به همین علت نیاز به آب بندی بتن با عایق رطوبتی مناسب و با کیفیت است.
محققان با بیشرفت علم و تکنولوژی، موفق به ساخت عایقی شدند که می تواند مویرگ های بتن را بپوشاند و از نفوذ آب و مایعات در بتن جلوگیری کند، این عایق، عایق رطوبتی کریستالی نام دارد که در ادامه با آن بیشتر آشنا می شویم.

عایق رطوبتی کریستالی چیست

 

عایق رطوبتی کریستالی چیست ؟

به دلیل اینکه استفاده از این محصول بسیار آسان است، پیمانکاران زیادی در سرتاسر جهان برای عایق بتن از این محصول استفاده می کنند. زمانی که این محصول را بر روی سطح بتن  بزنید، عایق کریستال به درون بتن نفوذ می کند و شروع به ایجاد واکنش می کند و کریستال های رشته ای را در سازه بتنی ایجاد می کند تا مقاومت آن در برابر فشار شدید هیدرواستاتیک آب بالا ببرد.

دو موضوع مهمی که برای استفاده از این محصول باید توجه کنید دمای هوا و رطوبت درون سازه بتنی است. برای استفاده از عایق رطوبتی کریستالی باید دمای هوا بین 5 الی 30 درجه سانتی گراد باشد؛ در غیر این صورت عایق در بتن به سختی مورد نظر نخواهد رسید.
نکته دیگر که هنگام عایق بتن باید به آن توجه کنید وجود رطوبت در سازه بتنی است، در صورتی که درون سازه بتنی رطوبتی وجود نداشته باشد، باعث از بین رفتن خاصیت ضد آب بودن محصول بعد از 3 روز خواهد شد.

 

مزایای استفاده از عایق رطوبتی کریستالی

 • ایجاد سطح مقاوم در برابر نفوذ آب
 • جلوگیری از ترک خوردگی بتن
 • استفاده آسان
 • طراحی یکنواخت برای تهیه روکش های ضد آب
 • جلوگیری از نفوذ آب و بخار در بتن به دلیل وجود مواد کریستالی
 • محافظت از سطح در برابر حمله یون های شیمیایی
 • ایجاد خاصیت خود ترمیمی در بتن به دلیل وجود ماده کریستالی

 

مواد تشکیل دهنده عایق رطوبتی کریستالی

عایق رطوبتی کریستالی یک نوع محصول نفوذگر است و وظیفه آن در درجه اول محافظت از المان های زیر زمینی در برابر رطوبت و آب می باشد. این محصول به صورت پودری است که از مواد کریستالی که پایه اصلی آن می باشد، سیمان پرتلند، ماسه کوارتز و ترکیب مواد شیمیایی فعال تولید می شود.
مواد کریستالی موجود در این محصول زمانی واکنش می دهند که بتن دارای رطوبت و منافذ باز باشد، بنابراین وجود رطوبت کافی برای عایق بتن بسیار مهم است و درصورت کم بودن رطوبت خاصیت این ماده خنثی خواهد شد.

علت واکنش مواد کریستالی با مواد سیمانی ترکیب هیدراتاسیون، کلسیم با آنیون های ضد عفونی کننده و پلی سیلیکات است. محصول این واکنش شیمیایی ایجاد بلور های سوزنی شکل در داخل ساختار بتن است و کریستال های سوزنی شکل، ساختار منافذ را تغییر می دهند و باعث ایجاد پوشش مقاوم در برابر فشار هیدرواستاتیک می شود.

 

عایق بتن با عایق رطوبتی کریستالی

همان طور که گفته شد اصلی ترین کاربرد عایق رطوبتی کریستالی آب بندی بتن در برابر نفوذ آب است. این محصول بیشتر در مکان هایی که آب زیاد است کاربرد دارد، مکان هایی که از این نوع عایق استفاده می شود عبارتند از پل ها، سد ها، اسکله، مخازن آب و… .هر کیلوگرم از این ماده به طور متوسط قابلیت واترپروف کردن یک متر مربع را بر روی سطح بتن دارد.

تعیین عمق پوشش عایق کریستالی در بتن

 

تعیین عمق پوشش عایق کریستالی در بتن

هدف از انجام این آزمایش بررسی کارایی و توانایی عایق در برابر نفوذ رطوبت در یک عمق خاص می باشد، قطعات مورد آزمایش با توجه به ساختار بتنی موجود انتخاب می شوند. انجام این آزمایش به صورت کلی به دو روش تقسیم می شود:

 1. اسکن راداری بتن مرطوب: با توجه به میزان آب در تصاویر راداری می توان فاصله بین سطح خارجی و عایق رطوبتی را تعیین کرد.
 2. آنالیز شیمیایی: با استفاده از این روش می توان میزان تغییرات شیمیایی عایق را در اعماق مختلف تشخیص داد ولی قادر به مشاهده تغییرات فیزیکی نخواهید بود.

برای انجام آزمایش فیزیکی ابتدا بلوک های مستطیلی با ابعاد ۲۲۰ × ۳۰۰ × ۳۰۰ میلی متر طراحی و تولید می شوند.
28 روز بعد از ساخت بلوک های مستطیلی، سطوح جلویی بلوک ها را با استفاده از عایق کریستالی می پوشانیم بعد از آن در مدت زمان های 28، 45، 90، 125 و 135 روز ارزیابی می شوند و مخازن آن ها را با آب پر می کنیم.
در آخر با دستگاه های مخصوص، مقاومت هر کدام از نمونه ها را اندازه گیری می کنند.

 

چرا باید از عایق بتن استفاده کنیم ؟

عوامل متعددی در تخریب و آسیب رساندن به بتن نقش دارند که بایستی برای محفاظت از آن ها از پوشش های محافظ استفاده شود. با استفاده از عایق بتن می توان عمر عایق را افزایش داد و مانع از آسیب دیدگی آن شویم. به این دلایل استفاده از عایق بتن ضروری است:

 • با استفاده از عایق بتن می توان یون های کلرید را حذف کرد.
 • با استفاده از آب بندی بتن می توان از نفوذ رطوبت به داخل بتن جلوگیری کرد.
 • با استفاده از عایق بتن خوردگی را می توان کنترل کرد.
 • با استفاده از آب بندی بتن می توان از سازه در مقابل هرگونه عوامل خورنده محافظت نمود.

 

عایق رطوبتی پارسیک

مجتمع صنعتی تولیدی پارسیک با بیش از 13 سال تجربه و 80 پروژه موفق در استان های مختلف در این مقاله سعی نمود تا شما را با انواع عایق بندی بتن آشنا سازد، برای اطلاع از تخفیفات و محصولات جدید ما می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.
برای خرید عایق کریستالی پارسیک برروی لینک زیر کلیک کنید.

عایق رطوبتی کریستالی پارسیک

مشاوران پارسیک برای انتخاب بهترین عایق بتن آماده پاسخگویی به شما عزیزان هستند.

4.5/5 - (2 امتیاز)

4 پاسخ

 1. عایق هایی که شما میفروشید بسیار مناسب هستند و از وقتی که از عایق شما استفادع کردم دیگه اب نفوذ نمیکنه.
  اب بندی به صورت اصولی و عمری انجام میشه که تا بحال ندیدم.
  ممنون از طرف گروه جهان فرود

 2. چند بار از مواد عایق شما استفاده کردم و خیلی راضیم. یکی از خصوصیاد مواد اب بندی شما ترک نخوردن بعد از زدن روی سطوح هستش که من در هیچجا ندیدم.
  از جنس های خارجی هم بهتره. دم سازنده چشم گرم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *