عایق بندی و آب بندی بتن

عایق بندی و آب بندی بتن

بتن یک ماده متخخل است و به مرور زمان مقدار زیادی آب و مواد شیمیایی را به خود جذب می کند و اگر به آن رسیدگی نشود باعث تخریب بتن خواهد شد، اما چگونه؟ برای آبندی بتن روش های مختلفی وجود دارد که که در این مقاله قصد داریم شما را با عایق بندی بتن به وسیله عایق رطوبتی کریستالی آشنا کنیم، پس با عایق رطوبتی پارسیک همراه باشید.

بتن چیست؟

بتن ماده یا ترکیبی است که از مواد چسبنده با خاصیت سیمانی تشکیل شده است، بتن از مواد مختلف سیمان مانند گوگرد، پلیمر ها، الیاف ها، پزولان و سولفر ها تولید می شود و به همین دلیل بتن انواع مختلفی دارد که هر کدام از آن ها کاربرد های مخصوصی دارند.

انواع روش های آبندی بتن

 • آب بندی بر روی سطح خارجی بتن
 • آب بندی بر روی سطح داخلی بتن
 • آب بندی از طریق ذرات بتن

آب بندی بتن به وسیله عایق رطوبتی کریستالی

همان طور که گفته شد بتن متخلخل است و مویرگ های موجود در آن همانند یک تونل است که باعث نفوذ آب و مواد شیمیایی می شود، بنابراین نیاز به آب بندی بتن با عایق رطوبتی مناسب و با کیفیت می باشد، محققان با بیشرفت علم و تکنولوژی موفق به ساخت عایقی شدند که می تواند مویرگ های بتن را بپوشاندو از نفوذ آب و مایعات در بتن جلوگیری کند، این عایق، عایق رطوبتی کریستالی نام دارد که در ادامه با آن بیشتر آشنا می شویم.

عایق رطوبتی چیست؟

عایق رطوبتی پوششی است که برای جلوگیری از نفوذ آب و ایجاد رطوبت بر روی پشت بام ها، دیوارها و نمای ساختمان استفاده می شود، این نوع عایق نسل جدید معمولا به صورت پودر است و برای استفاده از آن باید مقداری از آن را با آب ترکیب کنید و بعد با استفاده از یک قلمو سطح مورد نظرتون بپوشانید.

عایق رطوبتی کریستالی چیست

عایق رطوبتی کریستالی چیست؟

به دلیل اینکه استفاده از این محصول بسیار آسان است، پیمانکاران زیادی در سرتاسر جهان برای عایق بندی بتن از این محصول استفاده می کنند، زمانی که این محصول را بر روی سطح بتن  بزنید، عایق کریستال به درون بتن نفوذ می کند و شروع به ایجاد واکنش می کند و کریستال های رشته ای را در سازه بتنی ایجاد می کند تا مقاومت آن در برابر فشار شدید هیدرواستاتیک آب بالا ببرد، دو موضوع مهمی که برای استفاده این محصول باید توجه کنید دمای هوا و رطوبت درون سازه بتنی می باشد، برای استفاده از عایق رطوبتی کریستالی باید دمای هوا بین 5 الی 30 درجه سانتی گراد باشد در غیر این صورت عایق در بتن به سختی مورد نظر نخواهد رسید، نکته دیگر که باید به آن توجه کنید وجود رطوبت در سازه بتنی است، در صورتی که درون سازه بتنی رطوبتی وجود نداشته باشد باعث از بین رفتن خاصیت ضد آب بودن محصول بعد از 3 روز خواهد شد.

مزایا استفاده از عایق رطوبتی کریستالی

 • ایجاد سطح مقاوم در برابر نفوذ آب
 • جلوگیری از ترک خوردگی بتن
 • استفاده آسان
 • طراحی یکنواخت برای تهیه روکش های ضد آب
 • جلوگیری از نفوذ آب و بخار در بتن به دلیل وجود مواد کریستالی
 • محافظت از سطح در برابر حمله یون های شیمیایی
 • ایجاد خاصیت خود ترمیمی در بتن به دلیل وجود ماده کریستالی

مواد تشکیل دهنده عایق رطوبتی کریستالی

عایق رطوبتی کریستالی یک نوع محصول نفوذگر می باشد و وظیفه آن در درجه اول محافظت از المان های زیر زمینی در برابر رطوبت و آب می باشد، این محصول به صورت پودر می باشد که از مواد کریستالی که پایه اصلی آن می باشد، سیمان پرتلند، ماسه کوارتز و ترکیب مواد شیمیایی فعال تولید می شود مواد کریستالی موجود در این محصول زمانی واکنش می دهند که بتن دارای رطوبت و منافذ باز باشد، بنابراین وجود رطوبت کافی در بتن بسیار مهم است و درصورت کم بودن رطوبت خاصیت این ماده خنثی خواهد شد.

علت واکنش مواد کریستالی با مواد سیمانی ترکیب هیدراتاسیون، کلسیم با آنیون های ضد عفونی کننده و پلی سیلیکات می باشد، محصول این وانکش شمیایی ایجاد بلور های سوزنی شکل در داخل ساختار بتن است و کریستال های سوزنی شکل ساختار منافذ را تغییر می دهند و باعث ایجاد پوشش موقاوم در برابر فشار هیدرواستاتیک می شود.

کاربرد های عایق رطوبتی کریستالی

همان طور که گفته شد اصلی ترین کاربرد عایق رطوبتی کریستالی عایق بندی بتن در برابر نفوذ آب است، این محصول بیشتر در مکان هایی که آب زیاد است کاربرد دارد، مکان هایی که از این نوع عایق استفاده می شود عبارتند از پل ها، سد ها، اسکله، مخازن آب و… می باشد و هر کیلوگرم از این ماده را به طور متوسط قابلیت واترپروف کردن یک متر مربع را بر روی سطح بتن داد.

تعیین عمق پوشش عایق کریستالی در بتن

تعیین عمق پوشش عایق کریستالی در بتن

هدف از انجام این آزمایش برسی کارایی و توانایی عایق در برابر نفوذ رطوبت در یک عمق خاص می باشد، قطعات مورد آزمایش با توجه به ساختار بتنی موجود انتخاب می شوند. انجام این آزمایش به صورت کلی به دو روش تقسیم می شوند:

 1. اسکن راداری بتن مرطوب: با توجه به میزان آب در تصاویر راداری می توان فاصله بین سطح خارجی و عایق رطوبتی را تعیین کرد.
 2. آنالیز شیمیایی: با استفاده این روش می توان میزان تغییرات شیمیایی عایق را در اعماق مختلف تشخیص داد ولی قادر به مشاهده تغییرات فیزیکی نخواهید بود.

برای انجام آزمایش فیزیکی ابتدا بلوک های مستطیلی با ابعاد ۲۲۰ × ۳۰۰ × ۳۰۰ میلی متر طراحی و تولید می شوند، 28 روز بعد از ساخت بلوک های مستطیلی، سطح جلویی بلوک ها را با استفاده از عایق کریستالی می پوشانیم بعد از آن در مدت زمان های 28، 45، 90، 125 و 135 روز ارزیابی می شوند و مخازن آن ها را با آب پر می کنیم، در آخر با دستگاه های مخصوص مقاومت هر کدام از نمونه ها را اندازه گیری می کنند.

مجتمع صنعتی تولیدی پارسیک با بیش از 13 سال تجربه و 80 پروژه موفق در استان های مختلف در این مقاله سعی نمود تا شما را با عایق بندی بتن به وسیله عایق رطوبتی کریستالی آشنا سازد، برای اطلاع از تخفیفات و محصولات جدید ما می توانید ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید.

وبلاگ مرتبط

ارسال دیدگاهآدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.