info@parsikco.com

لوگو پارسیک
ایروگام یا قیرگونی

قیرگونی بهتره یا ایزوگام

یکی از سؤالاتی که در هنگام عایق کاری ساختمان به وجود می آید این است که ایزوگام بهتر است یا قیرگونی؟ هر کدام از این پوشش‌ها، مزایا و معایب خاصی دارند؛ به همین دلیل برای بسیاری از افراد انتخاب یکی از این دو روش کار سختی است و نمی‌دانند کدام یک را انتخاب کنند؛ ایزوگام یا قیرگونی

در این صفحه از سایت پارسیک می‌خواهیم به بررسی ایزوگام و قیرگونی پرداخته، مزایا و معایب هرکدام را بررسی کنیم و در انتها به این نتیجه برسیم که ایزوگام بهتر است یا قیرگونی؟

برای مشاهده بهترین عایق ساختمان، به صفحه عایق رطوبتی مراجعه کنید.

ایزوگام چیست

ایزوگام چیست

ایزوگام یکی از انواع عایق حرارتی است که از ترکیب قیر و الیاف مصنوعی به دست می آید. ایزوگام برای عایق کاری سرویس بهداشتی، دیوارها، پشت بام، نمای جانبی ساختمان، کف استخر و … برای جلوگیری از رطوبت و آب به داخل ساختمان مورداستفاده قرار می‌گیرد.
ایزوگام ها کیفیت بسیار بالایی نسبت به سایر عایق های رطوبتی دارند. طول عمر بالا و مقاومت در برابر نور آفتاب از مهم‌ترین ویژگی‌های این پوشش به شمار می‌رود.

ایزوگام ها باتوجه‌به تعداد لایه (تک لایه و دولایه)، بر اساس مواد اولیه (پلیمری، دمیده) و بر اساس روکش (فویل دار، رنگی، پودری و سنگ‌ریزه ای) تقسیم‌بندی می‌شوند. هرکدام از این ایزوگام ها ویژگی‌های خاصی دارند و در محیط‌های مختلفی مورداستفاده قرار می‌گیرند.

قیرگونی چیست

قیرگونی چیست

قیرگونی یکی دیگر از عایق های حرارتی است و همان‌طور که از نامش پیداست از ترکیب قیر و گونی به دست می آید. قیرگونی بیشتر برای عایق کاری ساختمان و محیط‌هایی از جمله سرویس بهداشتی، پشت‌بام، آشپزخانه و… کاربرد دارد.
قیرگونی به دو صورت تک‌ لایه و دولایه انجام می‌شود که باتوجه‌به ویژگی‌های سطوح و شرایط مختلف، یکی از این دو روش کاربرد دارد.

انواع ایزوگام

ایزوگام از مواد نفتی، قیر و الیاف مصنوعی ساخته می‌شود و بر اساس تعداد لایه، روکش و مواد اولیه مورداستفاده قرار می‌گیرد.

انواع ایزوگام بر حسب مواد اولیه

ایزوگام پلیمری: این نوع ایزوگام از تولید نفت خام به دست می‌آید. ایزوگام پلیمری از 60 تا 70 درصد قیر خام ساخته شده و کیفیت بسیار بالایی دارد.

ایزوگام دمیده: در تولید این ایزوگام از قیر دمیده استفاده می‌شود. ایزوگام‌های دمیده عمر کمتری نسبت به ایزوگام پلیمری دارند.

انواع ایزوگام بر اساس تعداد لایه

ایزوگام تک لایه: در تولید این ایزوگام از یک لایه پلی استر استفاده شده و برای عایق کاری فضاهایی با انعطاف بالا به کار می‌رود.

ایزوگام دولایه: از ترکیب الیاف شیشه و پلی استر ساخته می‌شود و مقاومت بیشتری نسبت به ایزوگام یک لایه دارد.

انواع ایزوگام بر اساس روکش

ایزوگام فویل دار: یک لایه روکش آلومینیومی بر روی این ایزوگام قرار دارد. از بزرگ‌ترین مزایای این روکش می‌توان به مقاومت در برابر اشعه خورشید اشاره کرد.

ایزوگام پودری: این ایزوگام‌ها بدون روکش است و از پودر معدنی در ساخت آنها استفاده می‌شود. ایزوگام‌های پودری برای فضاهایی مثل سرویس بهداشتی که در معرض نور آفتاب قرار دارد بیشترین کاربرد را دارد.

ایزوگام رنگی: از روکش‌های طرح‌دار برای ساخت ایزوگام رنگی استفاده می‌شود. ایزوگام رنگی بیشتر برای نمای جانبی ساختمان کاربرد دارد.

ایزوگام سنگ ریزه ای: این ایزوگام بری عایق کاری نما و سقف ساختمان استفاده می‌شود و از سنگ ریزه‌های طبیعی ساخته شده است. استفاده از ایزوگام سنگ ریزه ای بیشتر جنبه تزئینی دارد.

ایزوگام یا قیرگونی ؛ مقایسه

برای پاسخ به سوال ایزوگام یا قیرگونی نمی‌توان فقط به تعریف آن بسنده کرد. شناخت مزایا و معایب این دو روش باعث می‌شود تا بتوانید بهترین گزینه را انتخاب کنید.

مزایا و معایب ایزوگام

مزایا ایزوگاممعایب ایزوگام
وزن سبکنیاز به تخصص در هنگام نصب
طول عمر بالادقت و حساسیت بالا در هنگام درزگیری کاشی
اجرای آسانغیر قابل انجام در فصول سرد سال و پربارش
مقاومت بالا
قابل نصب بر روی دیوار و شیروانی
بر خلاف قیرگونی تمیز و مرتب است
قیمت مناسب و مقرون‌به‌صرفه

مزایا و معایب قیرگونی

مزایا قیرگونیمعایب قیرگونی
ضخامت بالاوزن بالا
مناسب برای فضاهای کوچک مثل حمام، آشپزخانه و ...پوسیدگی در اثر گذر زمان
هزینه نصب پاییناحتمال بروز خطر در حین نصب

ایزوگام بهتر است یا قیرگونی

باتوجه‌به بررسی‌های به‌عمل‌آمده در پاسخ به سوال ایزوگام یا قیرگونی می‌توان نتیجه گرفت که ایزوگام از قیرگونی بهتر است. از مهم‌ترین دلایل انتخاب ایزوگام می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. نصب ایزوگام آسان‌تر است و کثیفی کمتری نسبت به قیرگونی دارد.
 2. وزن ایزوگام نسبت به قیرگونی کمتر است.
 3. طول عمر ایزوگام از قیرگونی بیشتر است و در برابر حرارت مقاومت بیشتری دارد.
 4. نشست در قیرگونی بیشتر از ایزوگام اتفاق می‌افتد.

تنها مزیت قیرگونی نسبت به ایزوگام کمتر بودن هزینه نصب آن است که باتوجه‌به مزیت‌های بیشتر ایزوگام، می‌توان از این مورد چشم‌پوشی کرد.

جایگزین ایزوگام و قیرگونی

قیمت عایق رطوبتی

امروزه با پیشرفت تکنولوژی، روش‌های جدیدتری به‌جای ایزوگام و قیرگونی وجود دارد که از مهم‌ترین آنها می‌توانیم به عایق های رطوبتی اشاره کنیم.
عایق های رطوبتی یکی از روش‌های جایگزین برای ایزوگام و قیرگونی است که مزیت‌های بسیار زیادی دارد. عایق های رطوبتی باتوجه ‌به نوع استفاده به عایق پلیمری، نانو و عایق رطوبتی مایع تقسیم‌بندی می‌شوند.
ایمنی بالا، مقاومت در برابر رطوبت، استفاده آسان، مقاومت در برابر ترک خوردگی و… از مهم‌ترین مزایای عایق های رطوبتی به شمار می‌رود.

عایق های رطوبتی پارسیک پوششی است که مانع نفوذ آب و رطوبت به داخل ساختمان می‌شود. عایق های رطوبتی انواع مختلفی از جمله عایق استخر، عایق رطوبتی دیوار، عایق نانو پشت بام و…دارد که هرکدام از آنها برای عایق کاری قسمتی از ساختمان مناسب است.

ویژگی‌های عایق رطوبتی پارسیک

پارسیک یکی از بزرگ‌ترین و بهترین مراکز تولیدکننده عایق رطوبتی در ایران است که فروش انواع عایق رطوبتی پلیمری، نانو و عایق رطوبتی مایع را بر عهده دارد.
برای خرید عایق رطوبتی پارسیک می‌توانید به‌صورت آنلاین اقدام نمایید. همچنین برای سفارش محصولات، دریافت مشاوره و پشتیبانی می‌توانید با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید. 09121574300

از مهم‌ترین ویژگی‌های عایق رطوبتی پارسیک که در تمامی محصولات مشترک است، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ضدباکتری، ضدقارچ و ضدخزه
 • بازسازی سریع و آسان
 • مقاومت بالا در برابر اشعه خورشید
 • اجرای آسان
 • مقاومت در برابر شوینده‌ها
 • سازگار با محیط‌زیست
 • مقاومت بسیار بالا در برابر نفوذ آب

خرید عایق رطوبتی پارسیک

پارسیک یکی از بزرگ‌ ترین و بهترین مراکز تولیدکننده عایق رطوبتی در ایران است که فروش انواع عایق رطوبتی پلیمری، نانو و عایق رطوبتی مایع را بر عهده دارد.

برای خرید عایق رطوبتی پارسیک می‌توانید به‌صورت آنلاین اقدام نمایید. همچنین برای سفارش محصولات به‌صورت تلفنی می‌توانید با کارشناسان ما تماس گرفته و بعد از مشاوره و دریافت راهنمایی، سفارش خود را ثبت نمایید. 09121574300
تمامی محصولات ثبت شده بعد از 24 ساعت به دست شما عزیزان خواهد رسید.

سخن پایانی ؛ ایزوگام یا قیرگونی

عایق کاری ساختمان یکی از موارد مهمی است که در هنگام فصول سرد سال باید به آن توجه شود. تجمع و ریزش آب می‌تواند باعث نم و رطوبت در ساختمان شود و اگر به آن توجه نکنیم می‌تواند خسارت‌های بیشتری به همراه داشته باشد.
وجود نم در ساختمان می‌تواند به محلی برای رشد قارچ و کپک تبدیل و سلامتی افراد داخل ساختمان را به خطر بیندازد.

قیرگونی یکی از روش‌های عایق کاری سنتی به‌صورت ایزولاسیون است و ایزوگام روش جدیدتری نسبت به قیرگونی است که مقاومت بیشتری دارد. از قیرگونی و ایزوگام برای عایق کاری سرویس بهداشتی، حمام، آشپزخانه و… استفاده می‌شود که هرکدام از این پوشش‌ها مزایا و معایب خاص خود را دارند.

امروزه روش‌های جدیدتری نیز برای عایق کاری ساختمان وجود دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به عایق های رطوبتی اشاره کرد. استفاده آسان، هزینه مناسب، طول عمر بالا، مقاومت در برابر حرارت و… از ویژگی‌های عایق رطوبتی به شمار می‌رود.

3/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *