ساخت استخر با بلوک سیمانی

آموزش قدم به قدم ساخت استخر با بلوک سیمانی

درباره ساخت استخر با بلوک سیمانی باید بیان نمود که ساخت این استخر دارای شیوه های متفاوتی است. استخر بلوکی جزء استخرهای با هزینه پایین و ارزان قیمت به شمار می رود و اصلی ترین موضوع در اجرای این نوع ساخت استخر شیوه درست و اصولی مقاوم سازی آن می باشد که بایستی بر روی پی و دیواره ها صورت گیرد. در نهایت نخستین قدم برای نیل به این هدف مهم، انجام و اجرایی کردن این پروژه بر روی زمین بکر است که از هیچ گونه ریشه ای از درختان و گیاهان در آنجا خبری نباشد و فاقد خاک نباتی باشد. در واقع با رعایت تمام این اصول می توان پروژه ای قابل اعتماد را بارگذاری نمود. در ادامه با عایق رطوبتی پارسیک همراه باشید تا با مزایا و نحوه ساخت کامل استخر با بلوک سیمانی آشنا شوید

امروزه از استخر های سیمانی بیشتر در باغات و ویلاها استفاده می شود، در نشست های احتمالی مهم ترین عواملی که از خرابی بیش از حد استخر محافظت می نماید و نمی گذارد استخر دچار تخریب و ترک های عمیق گردد، همین توجه ویژه و اصولی به امر مقاوم سازی می باشد. در واقع ساخت استخر با بلوک سیمانی در زمینی با مقاومت بالا به طول عمر مفید سازه می افزاید، و در مقابل تنش های برشی و فشارهای هیدرودینامیکی تا حد زیادی جلوگیری می کند. البته شفته ریزی و سنگ چینی با ملات سیمان نیز به طول عمر بالای یک سازه کمک بسیاری می نماید.

 

 

نحوه ساخت استخر با بلوک سیمانی

نحوه ساخت استخر با بلوک سیمانی از ابتدا تا انتها بایستی به وسیله یک کارشناس استخر پیش رود. میزان خاکبرداری استخر نیاز به مشورت و راهنمایی با افراد کارشناس در این حوزه دارد. در نخستین قدم از ساخت یک استخر بایستی به فکر تهیه نقشه های کارگاهی، توسط پیمانکار با تجربه بود. در صورتی که خودتان عملیات خاکبرداری استخر را می خواهید انجام دهید، احتیاج به یک بیل مکانیکی یا بابکت دارید و اگر به صورت دستی این خاکبرداری را انجام دهید، زمان زیادی را برای این کار صرف خواهید نمود، که این به نفع پروژه شما نیست. در واقع بایستی برای خاکبرداری یک استخر با ارتفاع نهایی 2 متر بایستی تمام موارد را مورد نظر گرفتن و جمع بندی نمود و در نهایت خاکبرداری صورت گیرد. برای جمع بندی و رسیدن به متراژ خاکبرداری یک استخر 2 متری بایستی حداقل به ارتفاع 30 سانتی متر برای شفته ریزی یا لاشه چینی سنگ در نظر گرفت و حدود 15 سانتی متر برای ریختن بتن بایستی در نظر گرفت. همچنین بتن ریزی در کاسه استخر را نیز بایستی مورد توجه قرار داد. 5 سانتی متر باید برای اجرای سیمانکاری، آب بندی و سرامیک کاری سازه مورد محاسبه قرار گیرد. در نهایت پس از برداشت خاک باقیمانده کف استخر با توجه به نظر کارشناس در صورتی که آماده شفته ریزی باشد با شفته آهک به میزان کافی مخلوط می شود و به وسیله یک کارگر با فرغون در مکان کاسه استخر در دو زمان بندی مجزا تا حداقل 15 سانتی متر در هر زمان بندی شفته ریزی و پهن می گردد. بنابراین کل فضای خاک ریزی را آغشته به آب می کنید تا بعد از پایان هر زمان بندی شفته ریزی بهتر انجام شود و در نهایت با غلطک آغشته به شفته آهک بر روی آن فشار آورده تا متراکم گردد. این مرحله غلطک کشی در دو زمان بندی مجزای شفته ریزی باید صورت گیرد. این مراحل در بین زمان بندی ها بایستی یک روز فاصله داشته باشند، بعد از اتمام بتن ریزی و ساخت استخر باید استخر را عایق بندی کرد تا از نفوذ آب به دیوار های خارجی، جلوگیری از رشد جلبک و تغییر رنگ آب نمود، بنابراین برای آب بندی استخر می توانید از عایق رطوبتی استخر پارسیک استفاده کنید

ساخت استخر با بلوک سیمانی نیاز به 250 کیلو آهک در هر متر مکعب مخلوط خاک و قلوه سنگ دارد و این کار به بهبود ضعف برشی خاک مکان ساخت استخر کمک فراوانی می نماید. در واقع سبب ایجاد استحکام فوق العاده ای در سازه شده و کیفیت پروژه را ارتقاء بخشد.

پس از اتمام این مراحل شروع به چیدن دیواره های استخر و بتن ریزی درون بلوک ها پرداخته و از پشت نیز می توان با شفته ریزی آهک به مقاوم سازی بیش از پیش استخر کمک فراوانی نمود. در کل ساخت این نوع استخر با قاعده و اصول فنی به طول عمر سازه شما خواهد افزود. همچنین اگر کف استخر را یک شبکه آرماتوربندی کنید و درون دیواره های بلوک ها را نیز توسط میلگرد پر کنید، اطمینان و ایمنی سازه تان را تا حد بسیاری بالا برده اید.

مزایای ساخت استخر با بلوک سیمانی

مزایای ساخت استخر با بلوک سیمانی بی شمارند. در واقع امروزه ساخت استخر با بلوک سیمانی از قیمت های گزافی برخوردار نمی باشد و از دیگر انواع استخرهای آماده فایبرگلاس و استخرهای آجری، سنگی قانونی تر و راحت تر ساخته می شود. یکی از مهم ترین مزایای بارز ساخت اینگونه استخرها فرم دهی فوق العاده زیاد آنها با هر شکلی است، که در این نوع ساخت می توان با اشکال هندسی متنوع آنها را اجرا نمود و پس از استخرهای بتنی بهترین نوع استخر از لحاظ فرم پذیری این نوع استخر می باشد. در نهایت به دلیل همگن بودن مصالح بلوک سیمانی و بتن جزء مزایای آن به شمار می آید. استخرهای بلوکی هم ردیف استخرهای بتنی قرار می گیرند، و به خاطر زیاد بودن شن، ماسه، سیمان و بلوک در بیشتر نقاط کشور ساخت این نوع استخرها راحت تر از نوع بتنی آن می باشد. زیرا نوع بتنی احتیاج به قالب گذاری دارند و قالب در همه جا در دسترس نیست، همچنین در دسترس بودن اکیپ های اجرایی، بومی و عدم نیاز به اکیپ های فوق العاده تخصصی در اجرای آن نمی باشد و این خود یکی دیگر از مزایای این گونه استخرها به شمار می رود.

 همچنین از نظر هزینه نیز ساخت استخر با بلوک سیمانی نسبت به سایر استخرهای دیگر ارزان تر در می آید. در واقع تعمیرات و نگهداری از این نوع استخرها نیز بسیار کار ساده ای است. به عنوان نمونه تحمل ضعف کششی این نوع استخر بالا می باشد و دیواره های استخر همچون دیوار برشی عمل می نماید و در مقابل فشار آب و نشست های خاک تاب بیشتری می آورد. همچنین در مواجهه با نشست های مقطعی به راحتی در دیواره های کف استخر ترک ایجاد نخواهد شد و انتخاب نوع میلگرد در ساخت استخرهای با بلوک سیمانی توسط مهندسین خبره مربوطه پس از محاسبات گزینش می شوند.

 

وبلاگ مرتبط

ارسال دیدگاهآدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.