info@parsikco.com

لوگو پارسیک
ساخت استخر با بلوک سیمانی

مراحل ساخت استخر با بلوک سیمانی (به همراه عکس و فیلم)

درباره ساخت استخر با بلوک سیمانی باید بیان نمود که ساخت این استخر دارای شیوه های متفاوتی است. استخر بلوک سیمانی جزء استخرهای با هزینه پایین و ارزان قیمت به شمار می رود و اصلی ترین موضوع در اجرای این نوع ساخت استخر شیوه درست و اصولی مقاوم سازی آن می باشد که بایستی بر روی پی و دیواره ها صورت گیرد.
در نهایت نخستین قدم برای نیل به این هدف مهم، انجام و اجرایی کردن این پروژه بر روی زمین بکر است که از هیچ گونه ریشه ای از درختان و گیاهان در آنجا خبری نباشد و فاقد خاک نباتی باشد. در واقع با رعایت تمام این اصول می توان پروژه ای قابل اعتماد را بارگذاری نمود. در ادامه با عایق رطوبتی پارسیک همراه باشید تا با مزایا و نحوه ساخت کامل استخر با بلوک سیمانی آشنا شوید.

مقاوم-سازی-استخر-ساخته-شده-با-بلوک

امروزه از استخر های سیمانی بیشتر در باغات و ویلاها استفاده می شود که در نشست های احتمالی مهم ترین عواملی که از خرابی بیش از حد استخر محافظت می نماید و نمی گذارد استخر دچار تخریب و ترک های عمیق گردد، همین توجه ویژه و اصولی به امر مقاوم سازی می باشد.
در واقع ساخت استخر با بلوک سیمانی در زمینی با مقاومت بالا به طول عمر مفید سازه می افزاید، و در مقابل تنش های برشی و فشارهای هیدرودینامیکی تا حد زیادی جلوگیری می کند. البته شفته ریزی و سنگ چینی با ملات سیمان نیز به طول عمر بالای یک سازه کمک بسیاری می نماید.

نحوه ساخت استخر با بلوک سیمانی

نحوه ساخت استخر با بلوک سیمانی

به دلیلی اینکه جنس خاک در مکان های مختلف متفاوت است بهتر است با مشورت و یا نظارت یک فرد متخصص عملیات خاکبرداری و ساخت استخر انجام شود. برای آشنایی بیشتر با فرایند ساخت استخر پیشنهاد می کنم ویدئو زیرا را مشاهده کنید.

 

  1. در نخستین قدم از ساخت یک استخر بایستی نقشه ای از فرایند ساخت استخر تهیه نمود که در آن طرح اسخر، میزان خاکبرداری، نحوه خاکبرداری، عایق بندی استخر و میزان و نحوه شیفته ریزی درنظر گرفته شود.
  2. حداقل میزان خاکبرداری برای ساخت استخر با بلوک سیمانی دو متر می باشد که عمدتا برای اجرای آن از ماشین ها و بیل های مکانیکی استفاده می شود. البته موقع اجرای خاکبرداری باید 15 سانتی متر برای بتن ریزی، 30 سانتی برای شفته ریزی و 5 سانتی متر برای اجرای سیمان، آب بندی استخر در نظر گرفت.
  3. بعد از اجرای خاکبرداری و برداشت خاک باقی مانده کف استخر نوبت به شفته ریزی می رسد که این کار به مقاوم سازی استخر کمک فراوانی می کند، برای اجرای شفته ریزی ابتدا باید کف و دیوار های استخر را با آب خیس کرد و بعد 2 بار در فاصله های زمانی متفاوت با یک یک غلطک عملیات شفته ریزی انجام شود.
  4. بعد از اتمام خاکبرداری باید دیوار های استخر را با بلوک سیمانی ساخت و بعد از ساخت دیوار ها معمولا برای مقاوم سازی بیشتر قبل از بتن ریزی داخل بلوکه ها میلگرد قرار می دهند
  5. معمولا برای مقاوم سازی بیشتر استخر کف استخر را به صورت شبکه ای آرماتوربندی می کنند و بعد از آن عملیات بتن ریزی را اجرا می‌کنند
  6. بعد از اتمام بتن ریزی و ساخت استخر باید استخر را عایق بندی کرد تا از نفوذ آب به دیوار های خارجی، رشد جلبک و تغییر رنگ آب جلوگیری نمود، برای عایق بندی استخر هم می توانید از عایق رطوبتی استخر پارسیک استفاده کنید.

در آخر این نکته را توجه داشته باشید رعایت اصول فنی در ساخت این نوع استخر به طول عمر سازه شما خواهد افزود.

مزایای ساخت استخر با بلوک سیمانی

مزایای ساخت استخر با بلوک سیمانی

مزایای ساخت استخر با بلوک سیمانی بی شمارند. در واقع امروزه ساخت استخر با بلوک سیمانی از قیمت های گزافی برخوردار نمی باشد و از دیگر انواع استخرهای آماده فایبرگلاس و استخرهای آجری، سنگی قانونی تر و راحت تر ساخته می شود.
یکی از مهم ترین مزایای بارز ساخت اینگونه استخرها فرم دهی فوق العاده زیاد آنها با هر شکلی است، که در این نوع ساخت می توان با اشکال هندسی متنوع آنها را اجرا نمود و پس از استخرهای بتنی بهترین نوع استخر از لحاظ فرم پذیری این نوع استخر می باشد.

ساخت استخر با بلوک سیمانی با اشکال مختلف

در نهایت به دلیل همگن بودن مصالح بلوک سیمانی و بتن جزء مزایای آن به شمار می آید. استخرهای بلوکی هم ردیف استخرهای بتنی قرار می گیرند، و به خاطر زیاد بودن شن، ماسه، سیمان و بلوک در بیشتر نقاط کشور ساخت این نوع استخرها راحت تر از نوع بتنی آن می باشد.
زیرا نوع بتنی احتیاج به قالب گذاری دارند و قالب در همه جا در دسترس نیست، همچنین در دسترس بودن اکیپ های اجرایی، بومی و عدم نیاز به اکیپ های فوق العاده تخصصی در اجرای آن نمی باشد و این خود یکی دیگر از مزایای این گونه استخرها به شمار می رود.

هزینه ساخت استخر با بلوک سیمانی

هزینه ساخت استخر با بلوک سیمانی

همچنین از نظر هزینه نیز ساخت استخر با بلوک سیمانی نسبت به سایر استخرهای دیگر ارزان تر در می آید به همین خاطر به این استخر، استخر خانگی هم گفته می شود. در واقع تعمیرات و نگهداری از این نوع استخرها نیز بسیار کار ساده ای است. معمولا قیمت مصالح بتنی نسبت با برخی مواد و متریال دیگر ارزان تر است و هزینه کمتری را به شما تحمیل می کنم.

استخر-بلوک-سیمانی-ارزان-است
به عنوان نمونه تحمل ضعف کششی این نوع استخر بالا می باشد و دیواره های استخر همچون دیوار برشی عمل می نماید و در مقابل فشار آب و نشست های خاک تاب بیشتری می آورد. همچنین در مواجهه با نشست های مقطعی به راحتی در دیواره های کف استخر ترک ایجاد نخواهد شد و انتخاب نوع میلگرد در ساخت استخرهای با بلوک سیمانی توسط مهندسین خبره مربوطه پس از محاسبات گزینش می شوند.

در این مقاله ما سعی کردیم تا شما را با مراحل و هزینه ساخت استخر با بلوک سیمانی آشنا کنیم، اگر در حین خواندن این مقاله سوالی براتون پیش امده می توانید در قسمت دیدگاه های این مقاله برامون ارسال کنید.

4.4/5 - (8 امتیاز)

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است