برای عایق بندی سقف شیروانی از چه چیزی استفاده کنیم؟

عایق بندی سقف شیروانی از مهم‌ترین قسمت‌های عمرانی در بخش‌های شمالی کشور و حاشیه شهرهای پرباران و باغ‌ها و ویلاهاست. ساختار سقف های شیروانی به گونه ای است که انرژی زیادی را هدر می‌دهد و برای جلوگیری از این اتفاق باید بهترین روش را برای عایق ‌بندی سقف شیروانی انتخاب کرد.
در این مقاله، کارشناسان پارسیک با تکیه بر تجربه و فیدبک مشتریان، انواع عایق و بهترین نحوه عایق بندی سقف شیروانی را در اختیار شما قرار می‌دهند. با ما همراه باشید.

انواع عایق برای آب بندی سقف های شیروانی

در ظاهر اینطور به نظر می‌رسد که عایق کاری سقف های شیروانی الزامی ندارد و این نوع از سقفها نسبت به عوامل محیطی مثل برف و باران مقاوم هستند. اما اینطور نیست!
بام‌های شیروانی متناسب با موقعیت مکانی، شیب متفاوتی دارند؛ مثلا اگر این سقف ها در منطقه ای پر برف ساخته شده اند به منظور جلوگیری از جمع شدن برف در پشت بام بایستی بام، شیب بیشتری داشته باشد. این نوع عرشه‌ها بسیار حساس بوده و برای حفاظت از آن‌ها باید از تکنیک های آب بندی مناسب استفاده کرد.
در ادامه به بررسی چند مورد از تکنیک های عایق بندی سقف شیروانی می‌پردازیم:

· پوشش های نانو

این نوع پوشش ها با استفاده از تکنولوژی نانو، علاوه بر سازگاری بالا با محیط زیست، در لایه ای بسیار نازک روی هرگونه سطح اعمال می شوند و آن را از رشد هرگونه قارج و کپک در امان می دارند. عایق رطوبتی نانو، یکی از بهترین عایق های سقف شیروانی هستند،

· چسب ماستیک

گاهی بر اثر نیروهای بیرونی و مکانیکی، ممکن است درز و سوراخ هایی در سقف ایجاد شود. چسب ماستیک با ساختاری مقاوم در برابر حرارت و سرما، می‌تواند این مشکلات را برطرف کند. این محصول با کمک تفنگ های مخصوص قابل استفاده است.

· ایزوگام

شقف های شیروانی فلزی پیچ و تاب هایی دارند که به آنها سینوسی می‌گویند. برای پوشش این نوع سقف ها، ایزوگام یکی از بهترین انتخاب ها است. دلیل آن وجود پشم شیشه و قابلیت انعطاف بالای آن است.

وجود پشم شیشه در این نوع عایق، به عنوان عایق حرارتی و صوتی نیز عمل کند.

برخی دیگر معتقدند عایق های پشم سنگ است که در حالت ها، دانسیته‌ها (وزن مخصوص) و ضخامت های مختلف تولید و عرضه می گردند، انتخاب مناسبی برای عایق بندی سقف شیروانی هستند.
(در ادامه از مزایای این نوع عایق خواهیم گفت)

بطور کلی برای تشخیص اینکه از چه موادی برای عایق بندی سقف شیروانی استفاده شود، بر عهده پیمانکار است. پیمانکاران باید با توجه به شرایط سقف و شرایط آب و هوایی، ماده و روش درست را انتخاب کنند.

انواع عایق

عایق ها در دسته بندی اول به 4 نوع : عاق صوتی، حرارتی، رطوبتی و عایق آتش تقسیم بندی می‌شوند. اما این دسته بندی اشکال دیگری هم دارد که در زیر به چند نمونه از انواع عایق می پردازیم.

 • پشم شیشه
  این نوع عایق، از عایق های صوتی و حرارتی است که مقاومت بالایی در برابر حرارت و آتش دارد و در صورتی که در معرض آن قرار گیرد، گاز سمی تولید نکرده و منجر به گسترش آتش نخواهد شد. از دیگر مزایای عایق پشم شیشه سبکی آن است. به دلیل وزن کم، بار اضافی بر سازه وارد نمی شود.
  علاوه بر این مزایا، پشم شیشه نوعی عایق حرارتی در برابر سرما و گرما نیز هست و از انتقال صدا نیز جلوگیری میکند.
 • پشم سنگ
  پشم سنگ با مقاومت در دمای 1200 درجه سانتی گراد، از نوعی سنگ آتش‌فشانی تهیه می شود که نقش مهمی در جلوگیری از حریق دارند.
  به همین دلیل عمده استفاده از پشم سنگ در عایق بندی صنایعی چون نفت و گاز، پالایشگاه ها و عایق کاری کانال ها و لوله ها است.
  اما بسیاری در عایق بندی سقف شیروانی از این نوع عایق استفاده می کنند. نوع تخته ای آن به دلیل راحتی نصب بر روی سقف های شیروانی و عدم انعطاف پذیری و استقامت بیشتر نسبت به سایر انواع پشم سنگ، برای مدت زمان طولانی بدون تغییر و آسیب دیدن باقی می ماند و گزینه رایجی برای عایق بندی سقف شیبدار محسوب می شود.
 • فوم پلی اورتان
  پلی اورتان نوعی ماده شیمیایی است که بصورت فوم روی سطوح قرار میگیردو پس از چند دقیقه تبدیل به جسمی سخت و غیرقابل نفوذ می شود.
  مقاومت این ماده در برابر مواد شیمیایی، اسیدی و آب بسیار بالاست. ضد ضربه است و انعطاف بالایی هم دارد.
 • رنگ نانو
  این نوع رنگ که بر اساس تکنولوژی نانو ساخته شده است، عقایق مقاوم در برابر حرارت و با طول عمر بالاست.

چرا عایق کاری سقف های شیروانی مهم است؟

چرا عایق کاری سقف های شیروانی مهم است؟

 • هدف اصلی در پیاده سازی یک سقف، مراقبت از مال و جان افراد ساکن در آن مکان است.بنابراین حفاظت از آن به معنی حفاظت از دارایی های افراد در مقابل آب و با و … است.
 • آب باران، می تواند منجر به لایه لایه شدن سطح سقف و آسیب شدید آن شود. یکی از ارکان مقاوم سازی ساختمان، جلوگیری از خسارات ناشی از نشت آب می باشد. از آنجا که در بیشتر موارد نمی توان ترک ها را دید، بایستی از یک عایق مناسب برای سقف استفاده کرد.
 • اگر سقف شیروانی به صورت بهینه ای عایق بندی شده باشد، هیچ راهی برای ایجاد ترک و ورود آب که ممکن است تمام خانه را تحت تاثیر قرار دهد، وجود ندارد.
 • دلیل اصلی استفاده از انواع عایق رطوبتی پشت بام و شیروانی ها، صرفه جویی در مصرف انرژی و هزینه ها است. ضد آب بودن ساختمان شما را از پرداخت هزینه برای تعمیرات مکرر و نگهداری آن بی نیاز می کند. اگر سقف شیروانی در وضعیت مطلوبی قرار داشته باشد، حتی در صورت آتش سوزی نیز لازم نیست نگران تهویه هوا باشید.

سخن پایانی

در این مقاله سعی شد تا شما را با انواع عایق بندی سقف شیروانی و دیگر سطوح آشنا کنیم و از اهمیت آن بگوییم. در صورت عایق بندی مناسب و انتخاب عایق رطوبتی سقف شیروانی با توجه به منطقه آب و هوایی، می توانید هزینه گرمایش و سرمایش کل خانه را در زمستان و تابستان به میزان قابل توجهی کاهش میدهید.
کارشناسان ما در مجموعه پارسیک آماده پاسخگویی به سوالات شما در این زمینه هستند.

وبلاگ مرتبط

ارسال دیدگاهآدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.