info@parsikco.com

لوگو پارسیک
تاریخچه ایزوگام از ابتدا تاکنون

بررسی تاریخچه ایزوگام از ابتدا تاکنون

در این مطلب قصد داریم تا به بررسی تاریخچه ایزوگام از ابتدا تاکنون در جهان و ایران بپردازیم و سیر تحولی این عایق رطوبتی پرکاربرد را بررسی کنیم. لطفا تا انتها با وبسایت شرکت عایق رطوبتی پارسیک همراه ما باشید.

تاریخچه ایزوگام

ایزوگام یکی از اصلی‌ترین بخش‌های ساختمان در زمینه موضوعات مرتبط با عایق است. قابلیت قوی این ماده در عایق‌بندی باعث شده است در فضای درونی در قسمت‌های مختلف و در فضای بیرونی کاربرد زیادی داشته باشد. ایزوگام در انواع و لایه‌های مختلف و طرح‌های متنوع ارائه می‌شود.
اینکه چه ایزوگامی را انتخاب می‌کنید و نصاب انتخابی شما چقدر ماهر و باتجربه است در کیفیت و طول عمر ایزوگام تأثیر زیادی دارد. اما سؤالی که ذهن برخی از افراد کنجکاو را در گیر می‌کند این است که تاریخچه ایزوگام در ایران و جهان به چه سالی بازمی‌گردد؟ در این بخش به بررسی این سؤال می‌پردازیم؛

تاریخچه ایزوگام در جهان

از زمان‌های گذشته انسان‌های اولیه به دنبال آسایش، آرامش و اطمینان بوده‌اند و این مورد به‌عنوان یک نیاز ابتدایی در همه ما وجود دارد. انسان‌های اولیه ابتدا در غارها و پناهگاه‌هایی که خود می‌ساختند حضور داشتند و به‌مرور قادر به ساخت پناهگاه‌های مختلف با قابلیت، امکانات و ویژگی‌های منحصربه‌فردی شدند.
در کنار این مورد آب یکی از اصلی‌ترین مواد موردنیاز بدن باعث ایجاد مشکلاتی در محل زندگی آنها می‌شده و برخی اوقات باعث دردسر، خرابی و ایجاد ویرانه‌هایی می‌شده است. این مورد باعث شد افراد نیاز به عایق را در بخش‌های مختلف پناهگاه احساس کنند.

چارلز مکینتاش مخترع اولین عایق رطوبتی

در ابتدا افراد از شاخ‌وبرگ درختان استفاده می‌کردند اما باگذشت زمان افراد توانستند عایق‌های بهتری مانند ایزوگام را تولید و استفاده کنند. فردی با نام چارلز مکینتاش در سال 1800 میلادی ابتدا یک روپوش را اختراع کرد که عایق قوی در برابر مایعات بود باتوجه‌ به آنکه صنعت عایق‌کاری شروع شده بود تولید ایزوگام در آن زمان به‌مرور شکل گرفت؛ سپس کارخانه‌های بزرگی شروع به ساخت ایزوگام کردند.

تاریخچه ایزوگام در ایران

ایزوگام در سال 1350 در ایران اولین‌بار توسط شرکت ایزوران تولید شد. هدف اولیه این شرکت تولید الیاف شیشه‌ای برای عایق‌بندی با همکاری متخصصین المانی بود. باگذشت زمان، رایج شدن شهرنشینی و افزایش ساختمان‌سازی نیاز به عایقی باکیفیت و مقاوم احساس شد.

شرکت ایزوران

این شد که سال 1354 شرکت ایزوان رو به تولید عایق‌های رطوبتی با نام ایزوگام آورد. این شرکت برای رشد و پیشرفت متخصصین خود را به ایتالیا برای دستیابی به دانش فنی کافی فرستاد. پس از آن شرکت ازوران کولاکی به پا کرد و توانست به اولین مرکز تولید ایزوگام در ایران تبدیل شود.

مقالات مرتبط: ایزوگام مایع چیست؟ 

 

تاریخچه تولید ایزوگام در ایران

همان‌طور که گفته شد تاریخچه تولید ایزوگام در ایران به دهه 50 بازمی‌گردد. فاز تولید این محصول از سال 1354 به‌صورت رسمی شروع شد. شرکت ایزوران باگذشت زمان پیشرفت کرد و در سال 1370 تولید ایزوگام را در دلیجان بومی‌سازی کرد. کیفیت بالا و حجم زیاد تولید این محصول در این شهرستان باعث شد که دلیجان به یک شاخص معتبر برای تولید ایزوگام تبدیل شود.

سخن آخر

ایزوگام عایقی قوی که با طرح‌ها و ویژگی‌های مختلف در ایران تولید می‌شود. این محصول این روزها کاربرد زیادی در ساختمان‌سازی دارد. قیمت مناسب آن نسبت به برخی از محصولات ساختمانی و همچنین کیفیت بالای آن باعث شده به اصلی‌ترین موضوع در بحث ساختمان‌سازی تبدیل شود.
ما در این بخش به بررسی تاریخچه ایزوگام در ایران پرداختیم، نکته قابل‌توجه این مورد این است که شرکت‌هایی که دارای قدمت بالایی هستند محصولات باکیفیتی نیز دارند. البته جا دارد این مورد را ذکر کنیم که برندهای جدید نیز توانسته‌اند محصولات خوب و باکیفیتی را تولید کنند.

2/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *