info@parsikco.com

لوگو پارسیک
چسب کاشت میلگرد

چسب کاشت میلگرد| مزایا و کاربرد

برای محکم‌سازی و بالابردن استحکام بتن، کاشت میلگرد انجام می‌شود. کاشت میلگرد یکی از کاربردی‌ترین عمل برای بالابردن مقاومت بتن می‌باشد‌. شرایط مختلفی مهندسین را وادار به کاشت میلگرد می‌کند. شرایطی مانند تغییرات ویژگی‌های فنی و نقشه‌های طرح، شرایط بهره‌برداری، آسان شدن عمل اجرا، سهولت در دسترسی به مصالح از جمله این عوامل می‌باشد‌. برای انجام این عمل نیاز به چسب کاشت میلگرد می‌باشد. پس از ایجاد سوراخ یا منفذ در بتن چسب کاشت تزریق می‌شود.

چسب کاشت میلگرد چیست؟

کاشت میله گرد باعث افزایش مقاومت ساختمان می‌شود. برای انجام این کاشت چندین روش مانند سیمان، مهار مکانیکی واپوکسی به کار برده‌می‌شود. چسب کاشت میلگرد روش شیمیایی می‌باشد که در آن آرماتور با استفاده از این چسب و بدون‌کمک‌‌گرفتن از مهار مکانیکی در میان بتن کاشته‌ می‌شود.
چسب کاشت میلگرد یک ماده شیمیایی متشکل از رزین‌های پلیمری می‌باشد. علاوه بر این چسب دارای افزودنی‌هایی مانند نرم‌کننده برای بالابردن انعطاف‌پذیری چسب و کم کردن دمای تبدیل شیشه‌ای، ماده‌ای که فشردگی چسب را در موقع محکم شدن کاهش می‌دهد و باعث تقویت ویژگی‌های مکانیکی آن می‌شود می‌باشد. اصلی‌ترین ویژگی چسب کاشت میلگرد که وجود آن در تمام چسب‌ها عمومیت دارد عبارتند از:

 • وبسکوزیته مناسب موقع ترکیب شدن و اجرا
 • زمان استفاده مناسب
 • زمان مناسب برای ژله‌ای شدن
 • مدت زمان درست برای نگهداری
 • دانسیته قابل قبول
 • زمان مناسب برای مصرف

در واقع میزان مقاومت این چسب در برابر بار‌های استاتیکی و دینامیکی اهمیت زیادی دارد. به دلیل بالا بودن قیمت میلگرد به جای اینکه در سازه‌ها از آرماتور زیاد استفاده شود از کاشت میلگرد که از نظر هزینه به صرفه‌تر است استفاده خواهد شد.

مزایای استفاده از این محصول

 • این محصول به حلال نیاز ندارد
 • عوامل محیطی بر روی این محصول تأثیر کم می‌گذارند
 • قدرت چسبندگی این چسب بالا است
 • به راحتی اجرا می‌شود و سرعت کار در انجام آن بالا است
 • از نظر اقتصادی مقرون به صرفه می‌باشد
 • بالابردن راندمان زمان به علت آسان بودن مراحل اجرا
 • هنگام استفاده از چسب کاشت میلگرد نیاز به ایجاد حفره با قطر بالا نیست
 • مقاومت بالا نسبت به چسب کاشت پایه سیمانی
 • برقراری اتصال قوی با سطوح سنگی و سیمانی و مصالح دیگر ساختمانی
 • می‌توانیم بر روی سطوح عمودی و افقی کاشت آرماتور انجام دهیم

کاربرد چسب کاشت

 1. این چسب قادر است شکاف‌های موجود در سقف و دیوار و کف را پر کند.
 2. بصورت عمودی و افقی امکان نصب صفحات فلزی وجود دارد.
 3. بر روی سطوح عمودی و افقی می‌توانیم بولت یا میلگرد بکاریم.
 4. امکان بالابردن مقاومت عضو بتنی توسط کاشت آرماتور وجود دارد.
 5. میتوانیم مقاطع فولادی را به مصالح ساختمانی نصب کنیم.
 6. امکان فیکس کردن بعضی از ابزار ماشینی روی کف بتنی وجود دارد.
 7. وصل کردن برش‌های بتن قدیمی به بتن نو و جدید.

نحوه تولید چسب کاشت میلگرد

نحوه تولید چسب کاشت میلگرد

 

چسب کاشت میلگرد که با اسم‌هایی مثل بولت و بولت اپوکسی هم نامیده می‌شود بر پایه رزین اپوکسی درست می‌شود. در واقع می‌توان گفت این چسب جزء چسب‌های اپوکسی می‌باشد که به شکل تک جزئی و دو جزئی ساخته می‌شود در مدل دو جزئی یک قسمت از آن را هاردنر به وجود می‌آورد و قسمت دیگر آن را رزین تشکیل می‌دهد. در مدل تک جزئی هم دو قسمت اپوکسی اکریلات و پلی آمین از مواد سازنده آن می‌باشد.

فرمولاسیون مارک‌های مختلف در ساخت این چسب متفاوت می‌باشد اما دو جزء اپوکسی و پلی آمین ساختار کلی همه این چسب‌ها را تشکیل می‌دهد. علاوه بر این دو ماده مواد دیگری هم به این چسب برای افزایش مقاومت و بالابردن انعطاف اضافه می‌شود. چسب کاشت میلگرد بسیار مستحکم می‌باشد و دارای قدرت چسبندگی بالایی است و به همین خاطر از آن برای نصب و ثابت نگه داشتن آرماتور و میلگرد استفاده می‌شود.

انواع چسب کاشت میلگرد

این چسب در انواع مختلف و از برند‌های متفاوت در بازار وجود دارد. هر کدام از این برند‌ها خصوصیات مخصوص به خود را دارد که وابسته به نحوه‌ ساخت‌ آن‌ها می‌باشد. این محصول به سه دسته تقسیم می‌شود که عبارتند از:

چسب کاشت کپسولی

نوع کپسولی این چسب از گروه پلی استر و اپوکسی وینیل استر می‌باشد که به صورت دو جزئی تولید می‌گردد. این مدل چسب برای بولت‌هایی که سر مهره دار هستند به کار می‌رود. همانطور که از نام این چسب پیداست در هنگام استفاده آن را داخل یک کپسول از جنس شیشه میریزند و بعد از آن استفاده می‌کنند. این چسب در ابعاد متفاوتی در بازار وجود دارد که هر کدام از آن‌ها به نوع استفاده بستگی دارد. اگر کپسول شیشه‌ای بشکند چسب داخل آن سریع باید استفاده شود. این چسب مقاومت و گیرایی بسیار بالا‌یی دارد. همچنین در برابر مواد اسیدی مقاومت بسیار بالایی دارد.

چسب کاشت کارتریجی

این مدل چسب کاشت برای سطح‌های بتنی، سنگی و چوبی مورد استفاده قرار‌ می‌گیرد. چسب کاشت میلگرد کارتریجی مثل مدل کپسولی از رزین اپوکسی و پلی استر تشکیل می‌شود و دو جزئی می‌باشد. جزء دوم آن برای محکم‌سازی بر پایه پلی آمید ساخته‌می‌شود. این چسب در مقایسه با انواع دیگر کاربرد بیشتری دارد و طرفداران زیادی دارد. علت محبوبیت این چسب به خاطر آسان بودن کار با آن، کم شدن میزان خطا وکیفیت بسیار بالا می‌باشد و به همین دلیل قیمت آن بیشتر از مدل‌های دیگر است.

چسب کاشت حجمی

این مدل از چسب کاشت میلگرد به صورت دو جزئی و سه جزئی می‌باشد. مدل سه جزئی آن بر پایه رزین اپوکسی بیسفنولA، هاردنر بتن و پلی آمید می‌باشد و از حلال نیز استفاده نمی‌شود. این مدل چسب برای کاشتن میلگرد و برد‌ها در قسمت‌های بتن مسلح استفاده می‌شود مقاومت آن بسیار بالا است و به همین دلیل متخصصان به آن توجه خاصی می‌کنند.

کاشت میلگرد یکی از راه‌های کم هزینه برای بالا بردن مقاومت بنا می‌باشد. این روش یک راه عالی برای بالا بردن مقاومت ساختمان بعد از اصلاح مشکلاتی چون اشتباه در نصب بتن، ایجاد تغییر در نقشه، محاسبات غلط و میلگرد‌گذاری نادرست می‌باشد. چسب کاشت میلگرد در مواردی مثل وصل کردن بتن جدید به بتن قدیمی، نصب ستون‌ها، تیر‌ها و دیوار‌های برشی کاربرد فراوان دارد.

نحوه اجرای چسب کاشت میلگرد

 • نخست ابعاد حفره برای نصب آرماتور محاسبه می‌شود.
 • سپس مکان کاشت و نصب میلگرد مشخص می‌گردد.
 • به وسیله مکنده‌ها و دمنده‌ها سطح پاکسازی می‌شود.
 • محل مورد نظر از چربی و مواد روغنی و مرطوب پاکسازی می‌شود.
 • اختلاط اجزای چسب انجام می‌گیرد.
 • دو سوم از چسب را در داخل سوراخ که می‌خواهند کاشت انجام بدهند میریزند.
 • سپس میلگرد را در داخل سوراخی که چسب در آن ریخته‌شده در حالت چرخشی قرار می‌دهند.
 • مازاد موادی را که از محل حفره بیرون ریخته‌شده پاک می‌کنند.
  با توجه به میزان حرارت محیط آرماتور مورد نظر را بر روی سازه بتنی نصب می‌کنند.

زمان گیرش نهایی

زمان گیرش نهایی چسب معمولاً به مدت زمانی که طول می‌کشد تا چسب کاشت میلگرد کاملاً سخت و سفت شود می‌گویند. از مهمترین عاملی که در مدت زمان سخت شدن چسب کاشت مؤثر است دما می‌باشد. این مدت می‌تواند با کم کردن یا زیاد کردن دما، کم و زیاد شود.

نحوه محاسبه

در هنگام نصب آرماتور به وسیله چسب کاشت نکته مهم توجه به قطر و عمق سوراخ می‌باشد. برای اینکه کار به درستی انجام بگیرد بهترین روش توجه کردن به دستور راهنمای موجود در محصول می‌باشد. محاسبه این اندازه کمک زیادی در برآورد مقدار چسب مورد نیاز می‌کند. عواملی مثل قطر میلگرد، اندازه حفره، نصب میلگرد و تعداد کاشت مقدار چسبی را که باید مصرف شود تعیین می‌کند.

نکات مهم در هنگام استفاده از چسب کاشت میلگرد

قبل از استفاده از چسب و نصب و قرار دادن میله در داخل سوراخ حتماً داخل سوراخ را به وسیله فرچه‌های مناسب پاکسازی کنید زیرا وجود بتن ریز شده و یا گرد و خاک باعث پایین آمدن عملکرد چسب می‌شود.
در هنگام ریختن چسب از قسمت انتهایی سوراخ شروع به این کار کنید زیرا اگر از قسمت وسط حفره شروع به ریختن چسب کنید ممکن است هوا در داخل آن حبس شود و حفره خالی به وجود آید. اگر سر تفنگ به ته سوراخ نمی‌رسد از لوله برای این کار استفاده کنید.

زمانی که از چسب استفاده می‌کنید اطمینان حاصل کنید که ۷۰ درصد از فضای سوراخ را چسب پر کرده است و بعد از آن میلگرد را داخل حفره بگذارید. در صورت زنگ زدگی میلگرد حتماً قسمت‌های زنگ‌زده را پاکسازی کرده و ضد زنگ به کار ببرید. در مناطق مرطوب چسب کاشت به کار نبرید. اگر بارندگی است کار را به چند روز دیگر بیندازید و اگر نمی‌توانید رطوبت را کاملاً از بین ببرید بهتر است چسب‌های ضد آب به کار ببرید.

البته باید این نکته را در نظر بگیرید که در صورت خشک شدن رطوبت مقاومت چسب پایین نمی‌آید. اطمینان حاصل کنید که بتنی را که در آن می‌خواهید سوراخ به وجود‌آورید شکافی ندارد و آسیب‌دیده نیست. بعد از گذاشتن میلگرد در داخل حفره تا آنجایی که ممکن است آن را حرکت‌ ندهید و بدون آنکه فشاری بر آن وارد کنید ثابت نگه‌ داشته تا چسب خشک بشود.

قیمت چسب کاشت میلگرد

چسب کاشت میلگرد یک راه نوین در ساخت و ساز ساختمان است. در واقع می‌توان گفت این چسب برای آسان کردن ساخت و ساز می‌باشد و‌ایده‌ای تازه و نو است. این چسب کاشت به خاطر قیمت مقرون به صرفه خود و همچنین مقاومت بالا در مقایسه با بقیه متریال‌ها، توجه متخصصان را به خود جلب کرده است.

قیمت این محصول به مواد اولیه شیمیایی که در ساخت آن به کار رفته است بستگی دارد. بنابراین مهمترین دلیل برای بالارفتن و پایین‌آمدن قیمت این چسب کاشت، قیمت مواد سازنده آن می‌باشد. البته نوسانات ارزی و دلاری نیز بر روی قیمت این محصول بی‌تأثیر نیست.

سخن پایانی

چسب کاشت میلگرد یک ماده بسیار مؤثر و مهم در امر ساخت و ساز می‌باشد. این چسب از مقاومت بسیار بالایی برخوردار است در واقع از چسب کاشت میلگرد برای بالا بردن مقدار مقاومت ساختمان‌های بتنی استفاده می‌گردد. این چسب دو جزئی می‌باشد که کارایی بسیار زیادی دارد و به علت کارکرد آسان در ساختمان‌سازی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این چسب برای نصب میلگرد، آرماتور و صفحات فولادی بر روی سطح عمودی و افقی که از بتن یا سنگ و یا مصالح دیگر تشکیل شده‌اند استفاده می‌گردد.

 

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *