معرفی 4 نوع از پر استفاده ترین چسب ها در صنعت ساختمان سازی

معرفی 4 نوع از پر استفاده ترین چسب ها در صنعت ساختمان سازی

چسب یک ماده غیر فلزی است که در صنایع مختلف کاربرد های زیادی دارند و به دو شکل هستند، مایع و پودری است که برای اتصال یک سطح یا دو سطح مختلف استفاده می شود، در این مقاله می خواهیم شما را با کاربرد های چسب و 4 نوع چسب پر استفاده در صنعت ساختمان سازی آشنا سازیم، پس با عایق رطوبتی پارسیک همراه باشید.

چسب چیست؟

در گذشته انسان ها ماقبل از تاریخ به خاطر ماندگاری طولانی نقاشی های خود در برابر رطوبت غار ها از ترکیب چند گیاه مانند صمغ و خشخاش چسب طبیعی می ساختند و آن را در رنگ خود ترکیب می کردند. هنرمندان یونانی هم برای برای چسباندن کاشی بر روی دیوار ها، حمام و سرویس بهداشتی از چسب استفاده می کردند.بعد از سال 1930 با پیشرفت صنایع شیمیایی و پلاستیک باعث شد که طیف وسیعی از مواد مصنوعی از جمله چسب های رزین، پلاستیک و سنتزی ساخته و توسعه پیدا کند و در اواخر 50 میلادی برای استفاده مردم وارد بازار شد.

استفاده از چسب  مزایا بسیار زیادی دارد، از جمله از این مزایا توانایی اتصال مواد و سطوح مختلف به یک دیگر، توزیع وزن در اتصالات، هزینه کم تر نسبه به اقدامات دیگر و انعطاف پذیری بیشتر است، چسب های به دو گروه طبقه بندی می شود، گروه اول چسب های واکنشی هستند که با بعد از اتصال سطوح و سخت شدن آن دچار واکنش شیمیایی می شود و گروه دوم چسب های غیر واکنشی هستند که برعکس گروه اول عمل می کند.

مزایا استفاده از چسب در ساختمان سازی

 • با چسب های مخصوص در ساختمان سازی می توانید انواع مصالح مختلف مانند بتن،چوب،شیشه، سرامیک و… به یک دیگر متصل کنید
 • اتصال با چسب بهترین روش برای مونتاژ سطوح بزرگ تر است
 • کارای آسان نسبت به روش های دیگر مانند چوشکاری یا پرچ کردن
 • برای ساخت ساندویچ پانل ها، پنچره های دو جداره و تخته های کامپوزیت بهترین روش استفاده از چسب است
 • استفاده از چسب به خاطر انعطاف پذیری بالایی که نسبت به مصالح دیگر دارد باعث به وجود آمدن سطوح یک دست، زیبا و انعطاف پذیر می شود
 • برای استفاده از پرچ و پیچ نیازمند به ابزار های دیگر مانند دریل کاری است د رحالی که برای استفاده از چسب نیاز به هیچ گونه ابزار اضافی نداریم
 • افزایش مقاومت مکانیکی
 • هزینه ی کمتر
 • محافظ قوی خوردگی
 • نفود ناپذیری در برابر آب

معایب استفاده از چسب در ساختمان سازی

 • هموار و تمیز نبودن  سطح اتصال
 • نیاز به نیروی انسانی متخصص
 • مقاومت پایین در بعضی ا زچسب ها در برابر حرارت
 • زمان زیاد در خشک شدن و سخت شدن چسب ها
 • مقاومت پایینن در برابر تغییرات آب و هوایی

انواع چسب ساختمانی

چسب های ساختمانی از نوع های مختلفی ساخته شده اند مانند چسب کاشی،چسب بتن،چسب عایق بندی استخر و… که در ادامه به آن می پردازیم.

 

چسب کاشی

چسب کاشی

همان طور که از نام آن پیداست این نوع چسب برای چسباندن کاشی و سرامیک در کف و دیوار ها استفاده می شود، کاشی و سرامیک از انواع مختلفی ساخته شده اند و به همان مقدار چسب های کاشی هم نوع های مختلفی دارند که برای کاشی کاری کف و دیوار ها استفاده می شود، به طور کلی چسب کاشی به دو نوع کلی تقسیم می شوند، چسب کاشی پودر و چسب کاشی آماده خمیری.

چسب کاشی آماده خمیری ، همان طور که از نام آن پیداست چسبی است که نیاز به ترکیب کردن با ماده خاصی نداره و می توان به راحتی در نصب کاشی های کوچک از آن استفاده کرد، چسب کاشی پودر چسبی است که باید با آب ترکیب شود و هم زده شود تا به دوغاب تبدیل شود و می توان از آن برای نصب انواع کاشی و سنگ از این نوع چسب به دلیل چسبندگی بالا استفاده کرد.

 

چسب بتن

چسب بتن

چسب بتن یکی از چر کابرد ترین چسب ها در صنعت ساختمان سازی است، استفاده این نوع چسب باعث افزایش مقاومت بتن، جلوگیری از ترک بتن، افزایش خواص شیمیایی و مکانیکی و… می شود، چسب بتن به دو دسته کلی اپوکسی و لاتکس تقسیم می شوند.

رنگ چسب لاتکس شیری رنگ است و از کوپلیمر محلول در آب ساخته می شود، ترکیب چسب لاتکس با سیمان پرتلند و ماسه باعث به دست آمدن ماده ای مقاوم در برابر آب، مواد شیمیایی و سایندگی می شود که مناسب چسباندن سنگ های تزئینی و سرامیک است. چسب ابوکسی از دو جز اولیه رزین و سخت کننده ها ساخته می شوند که برای چسباندم بتن به بافت قدیمی از این نوع چسب استفاده می شود.

 

چسب کاغذ دیواری

چسب کاغذ دیواری

کاغد دیواری امروزه برای زیباسازی دکوراسیون داخلی بسیار مورد استفاده قرار میگیرد و از نوع های مختلفی تشکیل شده است و برای نصب آن ها باید از چسب کاغذ دیواری استفاده کنیم، چسب کاغذ دیواری از نشاسته اصلاح شده یا متیل سلولز ساخته می شود، این نوع چسب انواع مختلفی مانند چسب کاغذ دیواری با قابلیت آب سرد، چسب های همه منظوره کاغذ دیواری، چسب کاغذ دیواری پوستری، چسب های مایع و یا آماده مصرف و چسب کاغد دیواری با چسبندگی زیلد ساخته شده است.

 

چسب کاشت میلگرد

چسب کاشت میلگرد

چسب کاشت میلگرد ماده ای است که بر پایه رزین اپوکس، پلی استر و ونیل استر ساخته می شود، استفاده از این نوع سقف باعث افزایش مقاومت مکانیکی میلگرد می شود و برای کاشت میله های فولادیو نصب ورقه های فولادی مناسب هستند. این نوع چسب از انواع مختلفی ساخته شده است که از جمله آن ها چسب کاشت میلگرد کپسولی، چسب کاشت میلگرد حجمی و چسب کاشت میلگرد کارتریجی می باشد.

کاربرد چسب میلگرد در صنعت ساختمان سازی

 • کاشت میلگرد جهت مقاوم سازی و بهسازی سازه بتنی
 • کاشت میلگرد، انکربولت و… در بتن جهت برطرف نمودن خطای طراحی و اجرای سازه
 • اتصال مقاطع فولادی یا پلیت به بتن، سنگ و سایر مطالح ساختمانی
 • نصب و ثابت سازی ماشین آلات مکانیکی روی کف بتنی

عایق رطوبتی پارسیک با بیش از 50 پروژه موفق در زمینه عایق های رطوبتی در این مقاله سعی نمود تا شما را با 4 نوع چسب پر استفاده در صنعت ساختمان سازی آشنا سازد برای اطلاعات بیشتر و یا اطلاع از نمایندگی استان خود با ما تماس بگیرید.

وبلاگ مرتبط

ارسال دیدگاهآدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.