5 علت نم و رطوبت دیوار و سریع ترین راه برای رفع و جلوگیری از آن

5 علت رطوبت و نم دیوار و سریع ترین راه برای رفع نم زدگی دیوار

نم دیوار یکی از نوع های مختلف رطوبت و نم در ساختمان است که ممکن از به دلیل ترکیدگی و نشتی لوله های آب و یا رطوبت زیاد خانه در زمستان باشد. که برای رفع نم دیوار شما می توانید از عایق های رطوبتی ضد رطوبت دیوار استفاده کنید، در ادامه با عایق رطوبتی پارسیک همراه باشید تا با سریع ترین راه ها برای رفع نم دیوار آشنا شوید.


اگر قصد رفع نم دیوار بدون خرابی را دارید می توانید با شماره زیر با ما تماس بگیرید

09121149857


چگونه نم و رطوبت دیوار را تشخیص دهیم؟

برای رفع نم و رطوبت دیوار ابتدا نیاز هست که علت و منشا دیوار را تشخیص بدیم، در بعضی از ساختمان ها نم دیوار مشخص نیست و راه های زیادی وجود دارد که باعث نم زدگی دیوار ساختمان شما می شود، بنابراین برای تشخیص نم دیوار باید با علائم آن آشنا باشید، علائمی که نشان دهنده نم و رطوبت دیوار شماست عبارتند از:

 • فرورفتگی دیوار و زمین
 • پوسیدگی فرش یا موکت
 • پوسیدگی سرسازه ها و تیرچه های ساختمان
 • بوی کپک زدگی
 • هوای مرطوب
 • چکه کردن آب از دیوار
 • خیس بودن سطح دیوار

اگر این علائم را بر روی دیوار خود مشاهده کردید در ادامه با پارسیک همراه باشید تا با علت و نحوه رفع آن آشنا شوید.

علت بروز نم دیوار خانه چیست؟

علت بروز نم دیوار خانه چیست؟

 • سوراخ شدن لوله و نشتی آب
 • رطوبت زیاد و نور مستقیم خورشید
 • شرایط آب و هوایی
 • منابع رطوبت داخلی
 • ورود هوای مرطوب از طریق تهویه هوا

سوراخ شدن لوله ها و نشتی آب

در بیشتر پروژه های ساختمانی مهندسان برای کاهش هزینه از مصالح مناسب و با کیفیتی استفاده نمی کنند، به همین دلیل رطوبت و نم ناشی از آب به دلیل عدم عایق بندی درست، سوراخ شدن لوله ها و یا نشتی آب به وجود خواهد آمد که باعث به جریان افتادن آب و هوا به درون دیوار ها می شود.

رطوبت زیاد و نور مستقیم خورشید

خانه هایی که بیشتر در مناطق شمالی از جمله گیلان و مازندران قرار دارند به دلیل رطوبت زیاد و نور مستقیم خورشید بیشتر خانه ها و ساختمان های دیگر در معرض نم و رطوبت هستند، که باعث می شود دیوار های این خانه ها پس از مدت کوتاهی به دلیل عدم کنترل رطوبت، بخار آب و جریان هوا دچار نم زدگی شوند.

شرایط آب و هوایی

دلیل سوم نم دیوار ها می تواند شرایط آب و هوای آن منطقه ای باشد که خانه و ساختمان در آن قرار دارد، به طور مثال خانه هایی که در معرض برف، باران زیاد و رطوبت همیشگی هستند بیشتر از ساختمان ها و خانه های دیگر دچار نم زدگی می شوند.

منابع رطوبت داخلی

تا اینجا با منابع خارجی که باعث بروز رطوبت در خانه ما می شود آشنا شدیم اما باید بدانید که تنها منابع خارجی نیست که باعث نم زدگی دیوار می شود بلکه منابع در داخل خانه وجود دارد که موجب این اتفاق می شود، که این منابع می توانند رطوبت ناشی از بتن تازه ساز، رطوبت موجود در حمام، پخت و پز و مرطوبت کننده های داخلی خانه باشند، که نم ناشی از این موارد معمولا ساده هستند و نیاز به صرف هزینه زیاد نسیت

ورود هوای مرطوب از طریق تهویه هوا

در فصول گرم مانند تابستان، بیشتر مردم برای خارج شدن هوای گرم خانه و تهویه هوا پنجره های خود را باز می کنند که این کار نتنها باعث خنک شدن هوای داخلی خانه شما نمی شود بلکه با ورود هوای گرم به داخل خانه باعث نم زدگی دیوار شما می شود.

راه های رفع رطوبت و نم دیوار

راه های رفع رطوبت و نم دیوار

عایق ضد رطوبت و نم دیوار

عایق های رطوبتی از جمله عایق های ضد رطوبتی هستند که سال های سال در جهان استفاده می شود، شاید با اسم بردن عایق رطوبتی، ایزوگام به ذهن شما آمده باشد؛ در واقع ایزوگام هم یک نوع عایق رطوبتی قدیمی است که برای عایق بندی دیوار استفاده می شود اما امروزه با شناخت معایب ایزوگام که مهمترین آن نفوذپذیر بودن آن می باشد عایق های رطوبتی نسل جدید مخصوص پشت بام، دیوار و… تولید می شود که نسبت به ایزوگام هم هزینه کمتر و هم مقاومت و طول عمر بالاتری دارند و برای رفع نم انواع دیوار به خصوص رفع نم دیوار های گچی استفاده می شود، به همین دلیل توصیه می شود برای رفع نم دیوار خود از عایق های رطوبتی دیوار استفاده کنید.

عایق بندی لوله های ساختمان

تاسیسات در هر ساختمان یک طول عمر معینی دارند و بعد از تمام شدن عمر مفید آن ها خراب خواهند شد، لذا اکیدا توصیه می شود بعد از گذشت مدتی لوله های ساختمان خود را برسی کنید و در صورت بروز هر مشکلی هر چه سریع تر اقدام به رفع نم به وجود آمده بر روی دیوار نمایید.

خشک کردن لباس ها قبل از گذاشتن داخل کمد

یکی از عواملی که باعث نم دیوار می شود لباس های خیس هستند، زیرا رطوبت لباس در یک محیط بسته از بین نمی رود و باعث نم زدگی می شود، به همین دلیل قبل از گذاشتن لباس در داخل کمد از خشک شدن آن اطمینان حاصل کنید.

استفاده از دستگاه های رطوبت گیر

دستگاه های رطوبت گیر دستگاه هایی هستند که هوای اطراف خود را به داخل می کشند و بعد از گرفتن رطوبت، هوا را به بیرون هدایت می کنند، با این روش شما می توانید به سادگی از هرگونه تجمع رطوبت در خانه جلوگیری کنید.

نصب تهویه در حمام

رطوبت موجود در حمام یکی از علت هایی است که باعث نم زدگی دیوار می شود به همین دلیل بهتر است داخل حمام یم عدد تهویه برای خارج کردن هوای مرطوب نصب کنید و کمی درب حمام را باز نگهدارید تا رطوبت داخل حمام حبس نشود.

برای رفع هر گونه نم دیوار بدون تخریب می توانید از عایق رطوبتی دیوار پارسیک استفاده کنید، در صورتی که سوالی در مورد این موضوع داشتید می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

وبلاگ مرتبط

نظر

 • محمد فرهادی
  4 جولای, 2021
  محمد فرهادی
  4 جولای, 2021

  سلام، برای عایق بندی دیوار نم زده ته حیاط از کدوم محصولاتتون می شه استفاده کرد؟

 • نیک نژاد
  4 جولای, 2021
  نیک نژاد
  4 جولای, 2021

  سلام
  من دیوار اتاق پذیراییم چند وقتی بود که نم زده بود و علت اون نمی دونستم، با راهکار هایی که در این مقاله گفتید فهمیدم که علت نم دیوار من ترکیدگی لوله آب که پشت دیوار قرار داره بوده

  • parsik-admin
   4 جولای, 2021
   parsik-admin
   4 جولای, 2021

   سلام وقتتون بخیر
   خوش حالیم که با این مقاله تونستید مشکلتون حل کنید

ارسال دیدگاهآدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.