info@parsikco.com

لوگو پارسیک
آموزش نحوه نصب کاغذ دیواری روی رنگ روغن

آموزش نحوه نصب کاغذ دیواری روی رنگ روغن

رنگ روغن به دلیل ماندگاری و دوام بالایی که دارد، یکی از محبوب‌ترین گزینه‌ها برای رنگ‌آمیزی دیوارها است. با این حال، برخی از افراد ممکن است پس از مدتی از رنگ روغن خسته شوند و بخواهند دیوارهای خود را با کاغذ دیواری تزئین کنند. در این مطلب قصد داریم تا به این سوال پاسخ دهیم که آیا کاغذ دیواری روی رنگ روغن می‌چسبد؟ همچنین، به بررسی نحوه نصب کاغذ دیواری روی رنگ روغن خواهیم پرداخت

نصب کاغذ دیواری روی رنگ روغن

یکی از اصلی‌ترین متریال‌های مورداستفاده در دکوراسیون ایرانی از گذشته تاکنون رنگ روغن بوده است. باتوجه‌به این مورد که بیشتر دیوارهای منازل با این محصول رنگ‌آمیزی شده‌اند و به‌مرورزمان آسیب‌هایی دیده‌اند و نیاز به ترمیم دارند یکی از ارزان‌ترین و بهترین روش‌ها پوشاندن دیوارها با کاغذ دیواری است.
اما آیا کاغذ دیواری روی رنگ روغن می‌چسبد؟ این سؤالی است که ذهن افراد زیادی را به دلیل روغنی بودن دیوار درگیر می‌کند اما شما با خیال راحت می‌توانید روی دیوارهای رنگ شده با رنگ روغن در صورت رعایت یک سری نکات و همچنین انجام زیرسازی‌های اولیه موردنیاز می‌توان روی این دیوارها کاغذ دیواری را نصب کرد.
انجام صحیح نصب، توسط یک فرد متخصص و باتجربه انجام می‌شود اما درصورتی‌که می‌خواهید در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنید و خودتان زمان و حوصله انجام این کار را دارید به‌راحتی می‌توانید با خواندن این محتوا و رعایت اصول این کار را انجام دهید.

روش‌ نصب کاغذ دیواری روی رنگ روغن

 • طریقه نصب کاغذ دیواری روی دیوار رنگ شده  دارای نکات مهم زیادی است، اولین نکته در این راه این است که ابتدا تمامی دیوارها را سنباده زده تا دیوارها حالت سر و لیز بودن خود را ازدست‌داده و کمی زیر شوند و بتوانند به‌راحتی چسب و کاغذ دیواری را به خود بگیرند. در روش بعدی می‌توانید تمام سطح دیوار را به چسب پرایمر آغشته کرده و سپس شروع به نصب کاغذ دیواری کنید.
سمباده کردن دیوار
سمباده کشیدن دیوار
 • یکی از مهم‌ترین بخش‌ها برای نصب کاغذ دیواری روی رنگ روغن زیرسازی اولیه است، قبل از شروع این کار باید بادقت زیرسازی را انجام داده و ترک‌خوردگی، نقاط فرورفته، نقاط برآمده، کنده‌کاری‌ها و مشکلات دیوار را از بین ببرید.
 • پس از حل مشکلات دیوار باید از خشک بودن آن اطمینان حاصل کرد. یکی از مشکلات عمده‌ای که باعث ایجاد خرابی در دیوارهای رنگ شده با رنگ روغن می‌شود نم و رطوبت است. اگر دیوار نم و رطوبت زیادی داشته باشد باید منشأ آن را پیدا کرده و آن را حل کرد درصورتی‌که به این موردتوجه نشود و کاغذ دیواری روی سطح دارای رطوبت انجام شود، آسیب‌های جدی تری را در پیش خواهید داشت. نم زدگی سبب مشکلات متعددی می شود که باید سریعاً نسبت به رفع نم دیوار اقدام کنید. در کنار نم و رطوبت مورد دیگری که باید به آن توجه کرد دیوارهایی است که به‌تازگی گچ‌کاری شده‌اند؛ برای پوشاندن این دیوارها با کاغذ دیواری نیاز است که اجازه دهید دیوار به‌خوبی خشک شود سپس مراحل نصب را شروع کنید.
 • دیگر مورد مهمی که باید به آن توجه کرد استحکام دیوار است. دیوار باید توانایی و قدرت نگه‌داشتن کاغذ دیواری را داشته باشد. قبل از نصب کاغذ دیواری باید گچ دیوار را مورد بررسی قرار داد و در صورت وجود مشکل به ترمیم گچ پرداخت ، این کار باعث می‌شود کاغذ دیواری استحکام کافی را داشته باشد و دچار ریزش نشود. دقت داشته باشید درصورتی‌که دیوار کاملاً قدیمی است ابتدا لایه‌های شکننده بازسازی شود سپس اجازه دهید دیوار به‌خوبی خشک شود و بعد روی آن پرایمر اعمال کنید.
 • نکته مهمی که در این بخش وجود دارد این است که اگر گچ دیوار زیادی سفت باشد دیگر توانایی جذب چسب را ندارد و ارتباط لازم بین دیوار و کاغذ دیواری ایجاد نمی‌شود. برعکس این مورد درصورتی‌که با یک دیوار نفوذناپذیر مواجه هستید، دیوارهایی که بیش از اندازه با رنگ روغن نقاشی شده‌اند ابتدا باید دیوارها را با سمباده از حالت لیزی درآورد سپس با استفاده از چسب مخصوص کاغذ دیواری و پرایمر کاغذ دیواری‌ها را چسباند.
 • نکته مهم دیگری که باید قبل از انجام کاغذ دیواری به آن توجه کرد این است که سطحی کاملاً صاف و صیقلی عاری از هرگونه چربی، گردوغبار و دوده داشته باشید. وجود زنگ‌زدگی، جای خودکار، لکه، چسب و … ممکن است پس از نصب کاغذ دیواری مشخص شود به همین دلیل مهم است که قبل از نصب کاغذ دیواری سطح به‌خوبی تمیز شود.
 • ماندگاری کاغذ دیواری به چسب مورداستفاده بستگی دارد و درصورتی‌که از چسب استاندارد و مفید استفاده شود چسبندگی و مقاومت بالا رفته و امکان ایجاد قارچ و کپک نیز کمتر می‌شود.

مزایای استفاده از کاغذ دیواری به جای رنگ کردن دیوار

یکی از سؤال‌هایی که ذهن افراد را درگیر می‌کند این است که چرا باید روی دیوار روغنی را با کاغذ دیواری بپوشانیم و پس از انجام مراحل زیرسازی به رنگ کردن رو نیاوریم؟ برای این مورد دلایلی زیادی در کنار مزایا وجود دارد که در این بخش به بررسی آن می‌پردازیم.

 • استفاده از رنگ و مواد شیمیایی باعث ایجاد بو در منزل در زمان کار و حتی چند وقت بعد از انجام کار می‌شود که این مورد برای اعضا خانواده به‌خصوص افرادی که حساسیت دارند موضوع مهمی است. به همین دلیل انتخاب کاغذ دیواری می‌توان گزینه بهتری باشد.
 • مدت‌زمان رنگ کردن نسبت به انجام کاغذ دیواری طولانی تر است و حتی بعد از مدتی بوی رنگ و نگرانی برای خشک‌شدن آن وجود دارد در کنار این موارد دغدغه پوسته‌پوسته شدن رنگ نیز از دیگر دلایلی است که افراد به استفاده از کاغذ دیواری رو می‌آورند.
 • در صورت انتخاب رنگ برای دیوار فقط می‌توان از یک رنگ استفاده کرد و محیط ساده‌ای را داشت اما با انتخاب یک کاغذ دیواری طرح‌دار می‌توان تغییری اساسی را در منزل ایجاد کرد.
 • انتخاب کاغذ دیواری به‌جای رنگ روغن دغدغه پاشیده شدن رنگ روی وسایل منزل و موکت را برطرف می‌کند. همچنین انتخاب رنگ باعث می‌شود که افراد وسایل را در یک محیط جمع کنند و این مورد انرژی و زمان زیادی را می‌گیرد درصورتی‌که انتخاب کاغذ دیواری این مشکلات را ندارد.

نصب کاغذ دیواری روی رنگ روغن چقدر هزینه دارد ؟

نصب کاغذ دیواری روی رنگ روغن به عواملی مانند نوع چسب انتخابی، میزان چسب مورداستفاده، پرایمر انتخاب شده، نوع کاغذ دیواری  و… بستگی دارد. همچنین درصورتی‌که نیاز به ترمیم دیوار باشد هزینه‌های اضافی دیگری به این مورد اضافه می‌شود که این مورد نیز بر اساس عمق مشکل و میزان خرابی دیوار بستگی دارد.

سخن آخر

با اینکه در این بخش موضوع نصب کاغذ دیواری روی رنگ روغن را بررسی کردیم اما ممکن است همچنان برخی از افراد در انجام این کار تردید داشته باشند؛ در این صورت مهم است بدانید در صورت همکاری با یک نصاب ماهر و باتجربه و همچنین در صورت انتخاب صحیح کاغذ دیواری و چسب مناسب و رعایت نکات گفته شده در زیرسازی به مشکلی نخورده و بهترین نتیجه را خواهید دید.

3/5 - (5 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *