info@parsikco.com

لوگو پارسیک
ایزوگام یا عایق نانو

ایزوگام یا عایق نانو

آخرین آپدیت: بهار 1402
با نزدیک شدن فصل زمستان، صاحب‌خانه‌ها برای حفاظت از ساختمان خود در برابر برف و باران و جلوگیری از نفوذ رطوبت در ساختمان‌ها و ایجاد خسارات ناشی از این پدیده طبیعی به دنبال عایق رطوبتی مناسب هستند. از گذشته بیشتر مردم از ایزوگام استفاده می‌کردند اما در این مقاله قصد داریم به مقایسه ایزوگام یا عایق نانو بپردازیم.

عایق رطوبتی چیست

عایق رطوبتی نوعی پوشش است که برای جلوگیری از نفوذ آب و رطوبت استفاده می‌شود. نفوذ رطوبت در ساختمان‌ها باعث زنگ زدن فلزات، رشد کپک و قارچ، یخ‌زدگی سازه و… می‌شود که با استفاده از عایق‌های رطوبتی می‌توانید از بروز این اتفاقات جلوگیری کنید.

 

ایزوگام چیست

ایزوگام نوعی از عایق‌های رطوبتی است که از گذشته کاربرد بسیاری داشته است. این نوع پوشش با ترکیب قیر، پلی‌استر، تیشو، پشم‌شیشه و روکش آلومینیوم تولید می‌شود.
ایزوگام‌هایی که با روکش آلومینیومی پوشیده شده‌اند معمولاً در مکان‌هایی که نور خورشید وجود دارد استفاده می‌شوند. ایزوگام‌هایی که بدون روکش آلومینیومی هستند، معمولاً برای در مکان‌های مرطوب مانند حمام و سرویس بهداشتی کاربرد دارند.

ایزوگام نانو چیست ؟

آیا محصولی تحت عنوان ایزوگام نانو وجود دارد ؟ برخی افراد عایق رطوبتی را با نام ایزوگام می شناسند. از طرفی عایق های جدید که از مواد نانو در آنها استفاده شده هم در حال مرسوم شدن است. درواقع منظور از ایزوگام نانو، عایق های رطوبتی نانو جدید است که برخی افراد آنها را با این نام می شناسند.

عایق نانو یا ایزوگام

انواع ایزوگام

انواع ایزوگام بر اساس مواد اولیه، تعداد لایه و نوع روکش، به چند دسته کلی تقسیم می‌شوند که در ادامه با انواع مختلف هرکدام آشنا می‌شویم.

انواع ایزوگام بر اساس مواد اولیه

 • ایزوگام دمیده
 • ایزوگام پلیمری

انواع ایزوگام بر اساس تعداد لایه

 • ایزوگام تک لایه
 • ایزوگام دو لایه

انواع ایزوگام بر اساس روکش

 • ایزوگام فویل دار
 • ایزوگام بدون روکش یا پودری
 • ایزوگام رنگی
 • ایزوگام سنگ ریزه ای

 

معایب استفاده از ایزوگام چیست؟

معایب ایزوگام

در پاسخ به سوال ایزوگام یا عایق نانو به بررسی معایب استفاده از ایزوگام می‌پردازیم.

 • قیمت بسیار بالا نسبت به انواع دیگر عایق رطوبتی
 • عدم اجرا در فصل زمستان و روزهای بارانی
 • طول عمر پایین
 • عدم مقاومت بالا در برابر یخ‌زدگی
 • غیرقابل انعطاف‌پذیری
 • پوسیده شدن ایزوگام در صورت عدم مراقبت صحیح
 • فاسدشدن ایزوگام پس از 7 ماه پس از زمان تولید
 • ترمیم قسمتی از سطح که ایزوگام آن از بین رفته باشد باعث ناهمواری سطح می‌شود
 • جذب گرما زیاد درصورتی‌که از ایزوگام‌هایی که فویل آلومینیومی ندارند
 • از بین رفتگی خاصیت ضد آب بودن ایزوگام در صورت جمع شدن آب زیاد بر روی بام

 

عایق رطوبتی نانو نسل جدید

عایق رطوبتی نانو نسل جدید عایق‌هایی هستند که معمولاً بر پایه رزین‌های آکریلیک تولید می‌شوند. این نوع عایق‌ها بهترین جایگزین برای روش‌های سنتی مانند ایزوگام یا قیرگونی هستند.
عایق‌های رطوبتی نسل جدید که با فنّاوری نانو تولید می‌شوند را می‌توان برای آب‌بندی همه‌ی سطوح مانند سطوح سیمانی، بتنی، موزاییک و… استفاده نمود. برخی افراد این نوع پوشش ها را با نام ایزوگام نانو نیز می شناسند.

انواع عایق رطوبتی نانو نسل جدید

ایزوگام یا عایق نانو : انواع عایق رطوبتی نانو

عایق‌های رطوبتی مانند ایزوگام به چند دسته تقسیم می‌شوند و به‌صورت کلی، انواع عایق رطوبتی بر اساس روش اجرا و مواد تشکیل‌دهنده تقسیم‌بندی می‌شوند.

انواع عایق رطوبتی نانو بر اساس روش اجرا

 • عایق رطوبتی سرد اجرا: عایق‌های رطوبتی سرد اجرا، عایق‌هایی هستند که نیاز به گرما ندارند و به شکل مایع و پودر تولید و به بازار عرضه می‌شوند.
  استفاده از این نوع عایق‌های بسیار آسان است و فقط لازم است تا عایق رطوبتی که خریداری کرده‌اید با آب مخلوط نمایید.
 • عایق رطوبتی گرم اجرا: عایق‌های رطوبتی گرم اجرا عایق‌هایی هستند که قبل از اجرا نیاز به گرما دارند، محصولاتی که جزء این نوع عایق هستند ایزوگام و قیرگونی است.

انواع عایق رطوبتی نانو بر اساس مواد تشکیل دهنده

عایق رطوبتی پشت بام

این نوع عایق برای عایق‌بندی و آب‌بندی بالکن‌ها و پشت‌بام ساختمان‌ها استفاده می‌شود و به دو نوع عایق رطوبتی پشت‌بام پلیمری و عایق رطوبتی پشت‌بام آکریلیک تقسیم می‌شود.

عایق رطوبتی استخر

از این عایق برای عایق‌بندی استخر استفاده می‌شود. در صفحه عایق رطوبتی استخر در مورد انواع، مزایا و کاربردهای هرکدام به‌صورت کامل صحبت کرده‌ایم.

عایق رطوبتی نما

نمای یک ساختمان نشان‌دهنده فرهنگ آن منطقه محسوب می‌شود و علاوه بر زیبایی باید در برابر آب و رطوبت مقاوم باشد.
بسیاری از نماهای ساختمانی زیبایی خارق‌العاده‌ای دارند اما در برابر آب و رطوبت مقاومت لازم را ندارند و بعد از مدتی زیبایی خودشان از دست می‌دهند، به همین دلیل برای افزایش مقاومت نمای ساختمان توصیه می‌کنیم از عایق‌ رطوبتی نما استفاده کنید.

عایق رطوبتی پیش ساخته

این نوع عایق، از مواد مختلفی مانند پلی‌استر ساخته می‌شود که مقاومت بالایی در برابر انبساط و انقباض دارد و پوسته‌پوسته نمی‌شود.

 

مزایا استفاده از عایق رطوبتی نانو

 • اجرای آسان
 • نفوذناپذیر در مقابل آب
 • مقاوم در برابر اشعه خورشید (UV)
 • چسبندگی بالا
 • تعمیر سریع و آسان در صورت آسیب دیدن سطح
 • بی‌نیاز از حرارت و مشعل در هنگام اجرا
 • مقرون‌به‌صرفه نسبت به ایزوگام

 

تفاوت عایق رطوبتی نانو با ایزوگام

در جدول زیر می توانید تفاوت های ایزوگام با عایق رطوبتی را مشاهده کنید:

تفاوت ایزوگام و عایق نانو

 

عایق رطوبتی یا ایزوگام ؛ مقاومت در برابر رطوبت و نور خورشید

عایق رطوبتی نانو نسل جدید در برابر آب، رطوبت و نور خورشید نفوذناپذیر هست اما ایزوگام مقاومت لازم در برابر نور خورشید و رطوبت ندارد. توصیه می‌شود اگر از ایزوگام استفاده می‌کنید در فصل زمستان، مانع از جمع شدن آب بر روی قسمتی از ایزوگام شوید.

عایق نانو یا ایزوگام ؛ محدودیت در زمان اجرا

ایزوگام نسبت به عایق رطوبتی نانو محدودیت اجرایی زیادی دارد، ازجمله این محدودیت‌ها زمان اجرای آن است. ایزوگام در مواقع برف و باران قابلیت اجرا ندارد، همچنین بعد از بتن و سیمان ریزی باید 28 روز فاصله بیفتد.

ایزوگام یا عایق نانو ؛ قیمت خرید

قیمت ایزوگام نسبت به عایق رطوبتی نانو نسل جدید زیادتر است، به این دلیل که برای اجرا عایق‌بندی سطح با ایزوگام باید از ابزارهای مخصوصی مانند مشعل، لباس و دستکش ضد حریق استفاده کرد.

عایق رطوبتی یا ایزوگام ؛ ایمنی در اجرا

در اجرای عایق‌بندی سطوح با ایزوگام به دلیل استفاده از شعله، خطرهایی برای نیروی انسانی دارد. اما در اجرای عایق‌های رطوبتی نانو نسل جدید فقط کافی است عایق را با آب مخلوط کرده و هنگامی‌که به غلظت موردنظر رسید با یک قلم‌مو یا غلتک سطح مدنظر خود را با عایق آماده‌شده پوشش دهید.

عایق نانو یا ایزوگام ؛ صرفه جویی در مصرف انرژی

عایق رطوبتی به سطح زیر خود اجازه تنفس می‌دهد و همین امر باعث می‌شود زیر عایق شوره نزند و از رشد قارچ و کپک جلوگیری شود. همچنین این موضوع کمک می‌کند تا در فصل‌های مختلف در مصرف انرژی صرفه‌جویی شود.

ایزوگام بهتره یا عایق نانو

عایق رطوبتی پارسیک با هزاران پروژه انجام‌شده موفق در سرتاسر کشور در این مقاله سعی نمود تا شما کاربران عزیز را با ایزوگام و انواع آن، عایق رطوبتی و انواع آن آشنا سازد.
تمام تلاش خود را کردیم تا به همه سؤالات شما در مورد علت استفاده از عایق‌های رطوبتی نانو که امروزه جایگزین ایزوگام شده‌اند، پاسخ دهیم.در مقاله ای جداگانه به طور کامل درباره انواع رنگ نانو نیز توضیح داه ایم که می توانید مطالعه کنید.

جهت خرید اینترنتی و آنلاین محصولات عایق رطوبتی پارسیک کافی است به صفحه محصول مراجعه کنید و از طریق سایت سفارش خود را ثبت کنید و یا با کارشناسان ما تماس بگیرید.
09121574300

4.3/5 - (9 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *